Svátek má: Vratislav

Regiony

Velikost textu:

Hlásná Třebaň uspěla v soutěži Zlatý erb se systémem evidence odpadů

Hlásná Třebaň uspěla v soutěži Zlatý erb se systémem evidence odpadů

Jednu z nejlepších elektronických služeb pro občany má obec Hlásná Třebaň. Ta výrazně uspěla v soutěži Zlatý erb s chytrým systémem evidence odpadů ECONIT.

Ilustrační foto
10. února 2019 - 12:30

V silné konkurenci získala Hlásná Třebaň druhé místo v kategorii Smart City a nejlepší elektronická služba.

„Velmi nás těší, že porotci ocenili právě službu, která výrazně pomáhá ke snižování odpadů v obci,“ uvádí místostarosta Hlásné Třebaně Vnislav Konvalinka a dodává: „ocenění je pro nás důkazem, že jsme se v případě odpadového hospodářství vydali správným směrem.“

V Hlásné Třebani byl chytrý systém elektronické evidence odpadů ECONIT spuštěn v dubnu roku 2018. Společně s tím obec zavedla pohodlný systém sběru tříděného odpadu dům od domu. Občané pravidelně získávají na obecním úřadě zdarma pytle a etikety s QR kódy, které obsahují informaci o dané domácnosti a druhu odpadu. Tyto kódy pak lepí na pytle s tříděným odpadem. V obci se třídí zvlášť do pytlů papír, plast a sklo, které se sváží pravidelně každých 14 dní. Systém v obci výrazně zvýšil vytříděnost odpadů a Hlásná Třebaň díky tomu ušetřila.

O soutěži Zlatý Erb: Je soutěž o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí. Dvacátého prvního ročníku soutěže Zlatý erb se aktivně zúčastnily obce a města z celé ČR. Celkově se letos opět zapojilo všech 14 krajů České republiky.
O systému ECONIT: Hardwarová část systému představuje nástroje na sběr dat – tedy čtečky, které načítají kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Systém je přizpůsobený přesně potřebám daných obcí. Těm přináší dokonalý přehled nad odpady, a tak i úspory. ECONIT do obcí zavádí společnost JRK Česká republika, která nabízí nápaditá řešení, jak u nás zlepšit nakládání s odpady.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:zadnitreban)