Svátek má: Ivona

Regiony

Velikost textu:

Hořín by mohla ochránit před povodněmi nová hráz

Hořín by mohla ochránit před povodněmi nová hráz

Hořín na Mělnicku plánuje stavbu nové ochranné hráze před velkou vodou a dalších protipovodňových opatření za 171 milionů korun.

Povodně v roce 2013
18.květen 2017 - 12:30

O finanční podporu bude žádat stát a Středočeský kraj. Vyplynulo to z jednání hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO 2011) se starostou Hořína Václavem Šmídem (Patrioti ČR) při úterní návštěvě hejtmanky na Mělnicku.

Hořín zasáhly povodně v roce 2006 i 2013. Před čtyřmi lety obec nedokázala ochránit ani nová protipovodňová hráz vysoká 280 centimetrů, která přetekla. „Situaci v Hoříně prověříme a zkusíme obci nabídnout pomoc z některého našeho dotačního programu. Ochrana zdraví obyvatel a majetku je naší prioritou,“ řekla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Před čtyřmi lety napáchala povodeň v Hoříně škody v řádech milionů korun, minimálně jeden dům se zřítil a desítky dalších voda vážně poškodila. „Hráz chceme navýšit o půl metru. Potřebných 171 milionů korun na to ale nemáme. Peníze budeme shánět pomocí dotací. Stavbu hráze předpokládám v roce 2020,“ doplnil hořínský starosta Václav Šmíd.

Hejtmanka se také setkala s desítkou dalších starostů měst a obcí z Mělnicka, například Mělníka, Liběchova, Dolních Beřkovic, Mšena, Tuhaně, Kralup nad Vltavou a Horních Počapel. Řešila s nimi stav krajských silnic, systém jejich oprav ale i další témata.


Na stadionu v Neratovicích hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová zahájila 20. ročník krajského kola turnaje základních škol ve fotbalu: „Přeji vám krásné počasí, vypadá to, že vydrží, hodně nových kamarádů, které zde můžete potkat a mám na vás prosbu - nic svému soupeři nedarujte, ale hrajte férově,“ řekla. Následně zavítala do neratovického Gymnázia Františka Palackého, kde debatovala se studenty a řešila aktuální potřeby školy.

V Mělníku se také účastnila oslav 25. výroční založení Městské policie Mělník a navštívila jednoho z největších zaměstnavatelů ve městě - Erwin Junker Gringing Technology.

V úterý 23. května navštíví hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová Kladensko. Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:obechorin)