Svátek má: Vilém

Regiony

Velikost textu:

Hygienici udělili restauracím pokuty za téměř 2 miliony

Hygienici udělili restauracím pokuty za téměř 2 miliony

Za tři čtvrtletí letošního roku vykonali zaměstnanci odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice Středočeského kraje již 2.015 kontrol v provozovnách stravovacích služeb.

Restaurace-ilustrační foto
18. října 2019 - 12:30

A to zejména ve vyvařujících restauracích, provozovnách závodního stravování zaměstnanců a také v zařízení sociálních služeb.

Za zjištěné nedostatky pak v tomto období udělili 604 finančních sankcí v celkové výši 1 944 100 Kč.

„Ve stejném období minulého roku jsme vykonali o 15 kontrol méně, udělili jsme však více finančních sankcí, konkrétně 892 a i ve větší výši - 2 129 900 korun. Potěšující je i fakt, že zatímco loni jsme ke konci září okamžitě uzavřeli 10 provozoven, letos jsou to jen 4. Doufám tedy, že středočeští restauratéři budou v tomto trendu nadále pokračovat," bilancuje ředitelka KHS Středočeského  kraje Jarmila Rážová.


Mezi nejčastější nedostatky, které středočeští hygienici dosud zjistili, patří neoznačování polotovarů připravených v kontrolovaných provozovnách (27 %), v nezajištění obecných požadavků na potravinářské provozy (24 %) nebo v provozní hygieně (22 %). Ve zvláště rizikových případech (celkem 192) byla nařízena nápravná opatření spočívající například v nařízení sanitace provozovny (59), vyřazení nevyhovujících potravin ze stravovací služby (74), nebo nařízení ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace při výskytu hmyzu nebo hlodavců (5). K okamžitému uzavření provozovny byli hygienici nuceni přistoupit ve 4 případech.


KHS průběžně pokračuje také v kontrolách dodržování tzv. protikuřáckého zákona. V této souvislosti bylo dosud provedeno 1 798 kontrol a uloženo 17 pokut v celkové výši 55 500 Kč. Závady nadále nejčastěji spočívají v nedostatečném označení provozovny cedulí Kouření zakázáno a v umístění automatů na cigarety tak, že jsou přístupné dětem.

Stredoceskenovinky.cz o celé záležitosti informovala mluvčí KHS Středočeského kraje Dana Šalamunová.

(vm,Stredoceskenovinky.cz,foto:arch.)