Svátek má: Vavřinec

Regiony

Velikost textu:

Jak se slavily Vánoce v 70. a 80.letech…

Jak se slavily Vánoce v 70. a 80.letech…

Netradiční projekty pro školy připravilo mělnické muzeum na výstavě Vánoce 70. a 80.let. Děti se tak na chvíli přenesly do doby, kdy byli malí jejich rodiče.

Vánoce70. a 80.let
8. prosince 2019 - 12:30

Pedagogové s nostalgií a jejich žáci s údivem procházejí obchody a interiéry plné vzpomínek. Jaké hračky mohli najít jejich vrstevníci tehdy pod stromečkem? Co se nosilo, jedlo a jaká se poslouchala muzika?  A ta oblá bílá věc, že není elektrický koš, ale tehdejší super model ždímačky.


V interakci se svými průvodkyněmi „prodavačkou“ Naďou a „zákaznicí“ Jitkou si tak mohou vyzkoušet šaty z krimplenu, teplákovou soupravu, prozkoumat krešlak, sifonovou lahev, pustit si LP a singl na gramofonu, zavolat si z telefonu s číselníkem, sáhnout si na džíny plísňáky a dojít poznání, co byly Tuzex, bony, nebo třeba triko se Sandokanem. To vše se žáci dozvěděli formou hry na předvánoční nakupování. A když si vystáli pomyslnou frontu na banány, kroutili hlavami, že ta doba byla nějaká divná... Ale paní učitelka s úsměvem krčí rameny: „Tak to bylo děti, fronta se stála skoro na všechno“. A ukazuje na nafukovacího slona od Libuše Niklové. „Toho jsme měli doma taky“.


Na závěr čeká všechny kouzelná muzejní dílnička ve stylu 80. let. Mladší děti vyrábějí záložku z plsti, žehlícího plátna s třepením, o trochu starší pak chemlonovou chobotnici. A náctiletí…? Nevěřili byste, s jakou vervou se pustili do šití filcového maňáska dle vzoru z původního časopisu Dorka… Pak už jen snímek na památku u dobového stromku, zamávat mončičákům a igráčkům a hurá zpět do lavic.


Středočeskénovinky.cz informovala Kristýna Frelichová, tisková mluvčí,  Regionální muzeum Mělník.

(red,stredoceskenovinky.cz,foto:rmm)