Svátek má: Teodor

Regiony

Velikost textu:

Jírovce v Mariánském údolí budou kvůli bezpečnosti pokáceny

Jírovce v Mariánském údolí budou kvůli bezpečnosti pokáceny

Rada města Příbrami se na svém posledním jednání v pondělí 6. března zabývala peticí obyvatel Mariánského údolí, kteří žádají, aby město pokračovalo v kácení chřadnoucích vzrostlých jírovců v této ulici.

Jírovce v Mariánském údolí
14.březen 2017 - 12:30

Kácení bylo zastaveno  po intervenci příbramského zastupitele Petra Kareše. Petenti argumentují tím, že stromy jsou napadené klíněnkou jírovcovou, že jsou oslabené, urostlé větve se lámou a zejména při silnějším větru jsou velmi nebezpečné pro své okolí. Na základě posudku arboristy rada města nakonec rozhodla o tom, že zejména z bezpečnostních důvodů bude vykácení celkem osmi kusů těchto stromů dokončeno. Na jejich místě technické služby vysadí stromy nové.

Jedná se o 80 až 100 let staré exempláře stromů. Částí ulice, kde tyto stromy rostou, denně chodí nejen místní občané, ale i návštěvníci Svaté Hory a také mnoho dětí z blízkých mateřských škol a studentů průmyslové školy. „Stromy mají tvarově deformované koruny, jsou vychýlené ze svislé osy v důsledku omezeného přístupu světla a dále jsou u těchto stromů různé typy lokálních dutin, často velkého rozsahu,“ cituje z posudku odborné firmy starosta města Příbrami Jindřich Vařeka. Nový posudek si nechalo město vypracovat i přes to, že kácení bylo povoleno rozhodnutím odboru životního prostředí.


Starosta i radní se samozřejmě zabývali i tím, zda jsou k dispozici možnosti a v praxi proveditelné a také finančně dostupné nástroje, při jejichž použití by tyto stromy mohly na svém stanovišti zůstat dále, aniž by ohrožovaly bezpečnost kolemjdoucích. „I kdybychom odstranili všechny větve, ve kterých se dutiny nacházejí, tento zásah by sám o sobě přinesl výrazné narušení stromu,“ doplnil starosta argumenty, proč se rada města nakonec rozhodla staré stromy odstranit. „Bezpečnostní riziko je příliš velké,“ zakončil.

Na místě vykácených stromů bude provedena nová výsadba. Uvedla pro Stredoceskenovinky.cz Pavlína Svobodová, tisková mluvčí MěÚ Příbram.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:meupribram)