Svátek má: Šarlota|Zoe

Regiony

Velikost textu:

Kameny zmizelých připomínají v Nymburce oběti nacistické zvůle

Kameny zmizelých připomínají v Nymburce oběti nacistické zvůle

Na rohu nymburských ulic Tyršova a Eliščina třída byly v pátek 1.října odhaleny první místní kameny zmizelých, takzvané Stolpersteine (kameny, o které je třeba klopýtnout). Celkem osm kostek s mosazným povrchem nese jména členů rodiny Pickových.

Kameny zmizelých
6. října 2021 - 12:30

Slavnostním aktem a následným programem v Hálkově městském divadle vyvrcholilo dvouleté pátrání členů Klubu moderní historie při Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce. Členové klubu postupně pronikali do nelehkého tématu holokaustu, mapovali osudy nymburských obětí nacistické rasové perzekuce, jichž bylo na sedmdesát, a skládali příběh rodiny Pickových, která v Nymburce provozovala továrnu na dámské a dětské oděvy.

Kameny zmizelých jsou umístěny na rohu Tyršovy ulice a Eliščiny třídy. „Každému, kdo projde tímto místem, připomenou rodinu, která zde žila a pracovala a byla z našeho města a svého domova odvezena násilím. To už se nesmí opakovat a nezapomínáme na to i díky místním studentům, kteří se zasloužili o to, aby se příběh nejen rodiny Pickových mohl vyprávět dál,“ ocenila práci a zájem mladých lidí Stanislava Tichá, místostarostka města Nymburk, která pátrání studentů v průběhu let pozorně sledovala.

Celý slavnostní program se nesl v duchu projektu When Memory meets Art, tedy Když se paměť setkává s uměním. Zazněly i zhudebněné básně dětí z terezínského ghetta v podání hudebníků z Lauderových škol v Praze. Přítomné dojala i zhudebněná báseň Strach, kterou napsala dvanáctiletá Eva Picková v Terezíně. V klipu, který naleznete zde: http://bit.ly/strachTerezin, hraje na violoncello dcera Helgy Hoškové, jež v Terezíně psala deník dnes známý jako Deník Helgy Weissové, a která zde pobývala právě s Evou Pickovou.


Kromě vedení města Nymburk a studentů a pedagogů místního gymnázia se slavnosti účastnila řada významných hostů: potomci rodiny Pickových Milan a Michal Kodíčkovi s rodinami, Ivana Ornestová, dcera Zdeňka Ornesta, Zvláštní zmocněnec pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání Robert Řehák, ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek, předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek, tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus, ředitel Institutu terezínských skladatelů Lubomír Spurný, ředitel Památníku ticha Nádraží Bubny Pavel Štingl, archivářka Alžběta Langová či ředitel Polabského muzea Jan Vinduška. V divadle promluvila také zástupkyně izraelského velvyslanectví. Role průvodce programem se ujal ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra.

V rámci doprovodného programu bude v Městském kině Sokol do 21. října k vidění fotografická výstava Izrael objektivem Pavla Štichy.
Stredoceskenovinky.cz informvala Mgr. Olga Vendlová za Městský úřad Nymburk.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:měú)