Svátek má: Ilja

Regiony

Velikost textu:

Kladenská nemocnice má nový CT přístroj

Kladenská nemocnice má nový CT přístroj

Za účasti náměstka hejtmanky pro oblast zdravotnictví Martina Kupky (ODS) byl v Oblastní nemocnici Kladno slavnostně zprovozněn nový CT přístroj.

Slavnostní zahájení provozu
20. října 2017 - 12:30

Pořizovací cena přístroje činí necelých 20 milionů korun a nemocnice ho pořídila s finanční podporou Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a Středočeského kraje.

Nový přístroj Siemens Somatom Definition AS+, který patří k nejmodernějším scannerům počítačové tomografie, nahradil původní třináct let staré ‚cétéčko‘, které nevyhovovalo požadavkům současné medicíny, tj. provedení včasné a přesné radiologické diagnostiky vnitřních orgánů a tkání člověka, ani požadavkům na bezpečnost pacientů a přijatelné dávky ionizujícího záření. Přístroj byl instalován na radiodiagnostickém oddělení kladenské nemocnice počátkem měsíce října.

„Kraji se letos podařilo kladenskou nemocnici oddlužit. Nové CT je další viditelná vlaštovka významných pozitivních změn. Třináct let starý přístroj vyžadoval nákladný servis a nesplňoval nároky na nejmodernější diagnostiku. Navíc hrozilo, že každým dnem vypoví službu. Podařilo se tak zároveň vyřešit jeden ze starých problémů nemocnice. Je to dobrá zpráva pro všechny, kteří budou služby kladenské nemocnice potřebovat,“ řekl náměstek hejtmanky Martin Kupka.


Nový přístroj je na radiodiagnostickém oddělení k dispozici 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Používán je tam, kde je podle požadavku lékaře nezbytné provést snímek vysokého rozlišení a 3D projekci. Tedy podrobné zobrazení jednotlivých částí těla v tenkých vrstvách. Takovýto požadavek lékaře na vysokou kvalitu snímku bývá nejčastěji při úrazech hlavy, hrudníku nebo břicha, ale i páteře, kostí nebo kloubů.  Přístroj CT je též využíván při diagnostice nádorových onemocnění, vyšetřování cév, prokrvení mozku, při mozkových mrtvicích apod. To vše nový přístroj CT, který umožňuje simultánní skenování 128 vrstev během jedné otáčky rotující RTG lampy, v kladenské nemocnici zvládne. Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

Na fotografii: Náměstek hejtmanky M. Kupka (druhý zleva) a P. Bendl (třetí zprava) během slavnostního zahájení provozu nového přístroje CT.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:kú)