Svátek má: Apolena

Regiony

Velikost textu:

Kladenští požadují opětovnou integraci autobusových linek do PID

Kladenští požadují opětovnou integraci autobusových linek do PID

Radní Středočeského kraje na svém zasedání projednali petici občanů města Kladna za obnovu frekvence a kvality přímého autobusového spojení Švermova a dalších okrajových částí s Prahou a Slaným a za plnou integraci města do systému Pražské integrované dopravy (PID).

Ilustrační foto
15. ledna 2023 - 12:30

Jde o důsledek nepřistoupení města Kladna na krajem nastavené Standardy dopravní obslužnosti (SDO) a následné vyjmutí zdejších linek MHD a dalších autobusových spojů. Středočeský kraj opět deklaruje, že je připraven s vedením města okamžitě jednat.

Na radu Středočeského kraje, krajský výbor pro dopravu a vedení města Kladna se prostřednictvím petice obrátilo bezmála třináct stovek občanů města. Požadují obnovu frekvence a kvality přímého autobusového spojení části Švermov a dalších okrajových části Kladna s Prahou a Slaným a zpětvzetí linek do systému PID. Kraj loňským vyjmutím ze systému PID reagoval na neúspěšné jednání s městem o přijetí SDO.

„Středočeský kraj, coby objednatel regionální autobusové dopravy, byl nucen přistoupit k úpravě spojů tak, aby vyhověl základním principům schváleným v rámci zavedených standardů,“ vysvětluje Petr Borecký, radní pro oblast veřejné dopravy.

Město Kladno v tomto ohledu dlouhodobě argumentuje nezákonností, proto prostřednictvím advokátní kanceláře podalo podnět na Ministerstvo vnitra ČR, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a v neposlední řadě se obrátilo na soud i přes to, že kraj měl zpracován právní posudek, který jasně potvrzoval, že postupuje zcela v souladu s legislativou. Ministerstvo i ÚOHS podněty smetlo ze stolu, za pravdu kraji na konci roku dal i soud.

Rada kraje uložila Petru Boreckému předložit petici k projednání krajským zastupitelům, zástupcům výboru pro dopravu a dále doporučila zastupitelům vzít petici na vědomí. „I přes všechny peripetie jsme stále, v zájmu všech Kladeňáků, připravení se zástupci města okamžitě jednat. Samozřejmě v intencích SDO, neboť jsme přesvědčení, že pravidla platí pro všechny stejně,“ deklaruje Petr Borecký.Na osmaosmdesáti podpisových arších, které doputovaly na Krajský úřad Středočeského kraje, je podepsáno 1 180 občanů. Dalších 116 občanů se podepsalo elektronicky na Portálu občana. „Tento vysoký počet podepsaných dokládá, že občané Kladna i okolních obcí vnímají neutěšenou situaci v autobusové dopravě jako velmi závažný problém, který si žádá neodkladné řešení,“ píše se mimo jiné v průvodním dopisu.

Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch.)Nejčtenější

Myslíte si, že u nás dochází k omezování svobody projevu a k zavádění cenzury?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
21%