Svátek má: Vilém

Regiony

Velikost textu:

Klienti z kolínského SeniorCentra si užívají i v čase koronaviru

Klienti z kolínského SeniorCentra si užívají i v čase koronaviru

Ačkoli se domovy pro seniory v březnu uzavřely návštěvám a veřejným akcím z důvodu koronavirové pandemie, klienti ze SeneCura SeniorCentra Kolín žijí stále aktivně a pěstují dobrou náladu i přes náročná opatření.

SeniorCentrum Kolín
22. května 2020 - 12:30

Volný čas vyplňují různorodými činnostmi, které je aktivizují a povzbuzují, těší se z obrázků od dětí a se svými blízkými jsou ve spojení díky moderním technologiím.

„V nelehké době koronavirové krize jsme nezaháleli my ani naši klienti. Společnými silami jsme se snažili udržet dobrou náladu a překonat všechna opatření nejlépe, jak jsme mohli. Navíc tato situace, ve které jsme se ocitli, přinesla i spoustu hezkých zážitků a vznikla i nová, nečekaná přátelství,“ přibližuje náročné období ředitelka SeniorCentra Kolín Marta Menšíková.

Klienti si velmi oblíbili ranní rozcvičky s hudbou, při kterých se všichni společně dobře naladili na nový den. V rámci rehabilitace probíhalo individuální cvičení na pokojích a také trénink chůze. Na jednotlivých patrech byla umístěna motokola, která se nezastavila. U imobilních klientů personál prováděl bazální stimulaci včetně aromaterapie, která vede k celkovému uvolnění a  duševní pohodě.

Někteří obyvatelé domova využili možnost příjemně si odpočinout v relaxační místnosti při poslechu hudby. Pohodová atmosféra vedla i ke vzpomínkám na rodiny a své koníčky. „Hodně jsme zpívali, abychom zahnali chmury a špatnou náladu.  V rámci muzikoterapie jsme nacvičovali oblíbenou písničku „Kolíne, Kolíne“ a pustili jsme se i do terapeutického tance na píseň „Život je bílý dům“. Nechybělo samozřejmě ani trénování paměti, spousta společenských her a promítání filmů pro pamětníky,“ popisuje program Marta Menšíková, ředitelka SeniorCentra.

Z dalších terapeutických metod se v Kolíně uplatnila canisterapie, kdy mezi seniory začala chodit fenka border kolie Isha. Imobilní klienty navštěvovala na pokojích, při skupinové canisterapii v domácnostech si mohli zase klienti vyzkoušet různé povely, které Isha umí. Co se týká venkovních aktivit, senioři osázeli terasy truhlíky s květinami, čímž vytvořili útulné prostředí pro posezení a relaxaci.


Součástí každého dne bylo i zprostředkování kontaktu s rodinami, který probíhal prostřednictvím online aplikací Skype a WhatsApp a klienty velmi povzbuzoval. Velký díky také patří personálu domova za jejich nasazení a obětavost, protože byli klientům během koronavirové izolace oporou a  druhou rodinou.Dalším důležitým spojením se světem byly pro klienty obrázky zprostředkované iniciativou Děti seniorům, které vyzvala naše nejmenší, ať potěší obyvatele domovů SeneCura, a také pozdravy od dětí z neziskové organizace Mezi námi, jež podporuje mezigenerační propojování. Senioři z kolínského domova se radovali, že na ně nejmladší generaci myslí, společně si obrázky s nadšením prohlíželi a plánovali, jak za ně dětem poděkují.

SeneCura SeniorCentrum Kolín nabízí sociální služby Domov pro seniory, Domov se zvláštním režimem (zaměřený na péči o seniory trpící Alzheimerovou chorobu či jinou formou demence) a Odlehčovací službu.

Stredoceskenovinky.cz informovala Kateřina Třísková za SeneCura SeniorCentrum Kolín.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:s.centrum)