Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

Klíšťata se opět probouzejí

Klíšťata se opět probouzejí

S příchodem jara pomalu začíná také sezóna klíšťat. Ta s sebou bohužel přináší rizika onemocnění závažnými chorobami, které mohou mít nepříjemné zdravotní následky, zejména v podobě poškození centrálního nervového systému.

Klíště
11. dubna 2018 - 12:30

Loni ve Středočeském kraji onemocnělo 53 lidí klíšťovou encefalitidou a 317 Lymeskou boreliózou.

„Zatímco na Lymeskou boreliózu zabírají antibiotika, jedinou spolehlivou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. Právě teď je pro něj vhodná doba,“ říká ředitelka KHS Středočeského kraje Jarmila Rážová a dodává:  „Ve Středočeském kraji se nachází řada atraktivních rekreačních oblastí a každoročně se zde rekreuje jeden z největších počtů dětí na letních táborech (loni to bylo 24 214), a tak apelujeme zejména na rodiče, aby sebe a své děti chránili včasným očkováním.“

Před klíšťaty se v přírodě doporučujeme chránit také dodržováním následujících zásad:
  • Zvolte vhodné oblečení a obuv – ideálně dlouhé rukávy a dlouhé světlé kalhoty, na kterých jsou klíšťata dobře vidět, uzavřenou obuv (nejlépe holínky), případně nohavice zastrčte do ponožek.
  • Velmi vhodná je aplikace repelentů proti klíšťatům, a to především na boty, ponožky, kalhoty, případně i na kůži.
  • Pro minimalizaci rizika napadení klíštětem doporučujeme omezit pohyb v travnatých či křovinatých porostech, pohybovat se spíše po zpevněných cestách, nelehat a nesedat do trávy. Mějte na paměti, že klíšťata se často vyskytují i v parcích a zahradách.
  • Po návratu domů je nutné se důkladně prohlédnout, nejlépe za asistence druhé osoby. Klíšťata se nejčastěji přisávají v podkolenních jamkách, podpaží, za ušima, na hlavě ve vlasech, v tříslech a v intimních partiích. Obdobnou prohlídku je třeba provést i následující ráno.
Kostel sv.Petra a Pavla v Načeradci má románské jádro

Aktuální předpověď aktivity klíšťat  na území České republiky můžete po celou dobu sezónu sledovat na stránkách Státního zdravotního ústavu .

Stredoceskenovinky.cz informovala Dana Šalamunová, MBA, tisková mluvčí, Krajská hygienická stanice Středočeského kraje.


(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch)