Svátek má: Laura

Regiony

Velikost textu:

KOMenský v KOMiksu aneb Kreslený život „Učitele národů“ v Mělníku

KOMenský v KOMiksu aneb Kreslený život „Učitele národů“ v Mělníku

Jan Amos Komenský...Co všechno víte o nejvýznamnější české osobnosti 17.století? Vysloužil si přezdívku "Učitel národů", z jeho pedagogických metod a spisů čerpáme dodnes.

Z výstavy
16. května 2023 - 12:30

Ač byl Jan Amos Komenský biskupem Jednoty bratrské, podle jeho učebnic se učili i jezuité. A také příslušníci královských dvorů po celé Evropě. Jeho život byl plný zvratů a nelehkých zkoušek, a přesto z jeho díla čiší optimismus a neobyčejná mravní síla...

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského připravilo jedinečnou putovní výstavu, která komiksovým způsobem zpracovává životní příběh J. A. Komenského (1592-1670). Prezentace přibližující život tohoto velikána našich dějin je právě k vidění ve velkém sále Regionálního muzea Mělník. Historik mělnického muzea Mgr. Lukáš Snopek a muzejní pedagožka Mgr. Lucie Janatková doplnili výstavu o předměty z muzejní sbírky a vytvořili naučný program pro školy, který absolvuje během června více než 500 žáků nejen mělnických základních škol.

Dobou a příběhem J. A. Komenského provedou děti významný moravský šlechtic, stavovský politik a spisovatel Karel starší ze Žerotína se svou chotí, který byl známým obdivovatelem a ochráncem Jana Amose Komenského. Setkat se s nimi mohli i návštěvníci vernisáže. Doprovodný program k výstavě zažije také veřejnost v rámci Mělnické muzejní noci v pátek 26. května.Výstava KOMenský v KOMiksu vznikla ve spolupráci s UNESCO v rámci oslav 350. výročí úmrtí Učitele národů (2020), resp. 430. výročí jeho narození (2022). Komiksové zpracování života a díla J. A. Komenského by se na první pohled mohlo jevit jako výstava určená výhradně dětem a mladé generaci, nicméně je určena všem zájemcům bez rozdílu věku. Příběh J. A. Komenského sepsala Klára Smolíková za odborné spolupráce PhDr. Markéty Pánkové. Svými obrazy ho doprovodil komiksový ilustrátor Lukáš Fibrich. Výstavu doplňují interaktivní prvky, jejichž autorkou je Andrea Koblasová. Nechybí herna s malou knihovnou.

Učitel národů návštěvníkům vzkazuje: „Můj život byl plný dobrodružství. Přijď se podívat!“

„Výstava je otevřena denně kromě pondělí 9-12 a 12:30-17 hod. a potrvá do 29. 6. 2023," doplňuje Kristýna Frelichová, tisková mluvčí, Regionální muzeum Mělník, p. o. .

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:RMMelnik)

Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%