Svátek má: Matěj

Regiony

Velikost textu:

Konsolidovat můžete hypotéky, nebankovní půjčky i leasing

Konsolidovat můžete hypotéky, nebankovní půjčky i leasing

Splácet půjčku půjčkou je nesmysl. Stejně tak sjednávat si hned několik spotřebitelských úvěrů na zbytnosti. Dostanou-li vás však půjčky do neschopnosti splácet, pak nečekejte na zvonek exekutora a rychle jednejte. Pomoci vám může konsolidace úvěrů.

Ilustrační foto
19.duben 2017 - 16:59
(Komerční sdělení)

Jestliže budete konsolidovat půjčky, sloučíte více úvěrů v jeden. Znamená to tedy, že získáte jednu měsíční splátku, jednu úrokovou sazbu i jednu dobu splatnosti. Jednotné podmínky vám umožní snazší splácení. Výhod sloučení půjček je mnoho, avšak tou nejdůležitější je dokonalý přehled nad stávajícími dluhy. Otázkou však zůstává, co vše lze konsolidovat?

Konsolidujte všechny typy úvěru

Konsolidovat lze všechny typy půjček, ať už se tedy jedná o hypotéky, spotřebitelské úvěry, nebankovní půjčky, účelové i neúčelové půjčky, kreditní karty nebo kontokorentní úvěry. Za určitých podmínek lze do konsolidace zahrnout také leasing a půjčky, které nejsou uvedené v registrech. Jedná se například o rychlé půjčky před výplatou, online půjčky nebo půjčky v hotovosti. Samozřejmě není nutné konsolidovat jen stejné typy půjček.

V reálu to tedy může vypadat asi takto: „Hypotéka od banky, spotřebitelská půjčka, rychlá online půjčka od nebankovní společnosti a úvěr z kreditní karty, to vše splatíte jednou novou půjčkou, kterou následně budete splácet. Výjimkou je rychlá online půjčka, kterou jako takovou tedy nelze zahrnout do sloučení, avšak banka mnohdy klientovi půjčí i nějaké peníze navíc, kterými lze tento typ půjčky uhradit.“

Podmínek úspěšné konsolidace je hned několik

Konsolidace není jen o sloučení dvou a více půjček. Kromě počtu záleží také na výši dluhů. U většiny bank nesmí celková suma úvěrů přesáhnout 500.000 Kč až 1.000.000 Kč, výjimečně až 2.500.000 Kč. Obvykle je bankami stanovena dolní i horní hranice dluhu. Některé banky nesloučí půjčky s nižší celkovou sumou než 50.000 Kč.

Jen o typu úvěru a výši dluhu to ale není. Na bankovním trhu se najdou také instituce, které klienty omezují časově. Znamená to tedy, že banka může mít stanovený časový limit, kdy do konsolidace nezahrne půjčky se splatností kratší než jeden rok nebo šest měsíců. V případě sloučení úvěrů se proto zajímejte i o tuto možnou podmínku.

Co dělat, když podmínky konsolidace nesplňujete?

Rádi byste konsolidovali půjčky, ale nesplňujte výše zmíněné podmínky? I přesto nevyhlížejte z okna exekutora a jednejte. Zajděte do banky a poptejte se na možné alternativy. Dluhy aktivně řešte s věřiteli. Využít můžete i pomoci finančních poradců.

V případě jednoho nevýhodného dluhu můžete refinancovat půjčku, díky čemuž získáte nové výhodnější podmínky. Pokud vaše úvěry převyšují limit týkající se celkové sumy dluhu, pak je pro vás možným řešením i osobní bankrot. Oddlužení je sice náročným procesem, avšak v případě úspěchu můžete již po pěti letech skromného žití a splacení alespoň třetiny dluhu začít nový život bez dluhů.

(red,stredoceskenovinky.cz,foto:pl)