Svátek má: Vilém

Regiony

Velikost textu:

Kraj chce zlepšit dostupnost lékařských pohotovostních služeb

Kraj chce zlepšit dostupnost lékařských pohotovostních služeb

Středočeský kraj chce zlepšit dostupnost lékařských pohotovostních služeb (LPS). Zavádí proto pro ně nové standardy.

Ilustrační foto
11.červen 2017 - 12:30

Snadná dostupnost lékařských pohotovostí a motivace pro lékaře zapojit se do systému LPS - to je jen část z nových Standardů pohotovostních služeb u poskytovatelů zdravotních služeb na území Středočeského kraje, které 8. června schválili krajští radní. Začít platit by měly od 1. ledna 2018.

Pravidla se budou týkat lékařských pohotovostí pro dospělé, pro děti a dorost a také stomatologických pohotovostních služeb.

„Zmapovali jsme situaci na celém území regionu, oslovili jsme nemocnice i odborné společnosti. Potvrdil se předpoklad, že je LPS zajišťována v různých místech kraje v různé podobě, v různém rozsahu a v různé kvalitě. Výrazně se lišila také výše krajské pomoci. To my teď chceme změnit. Navrhujeme jednotná pravidla a zároveň pro všechny stejné podmínky financování,“ vysvětlil náměstek hejtmanky pro oblast zdravotnictví Martin Kupka (ODS).

Ambicí návrhu je zajistit lepší dostupnost této zdravotní služby pro občany ve standardizované a dobře měřitelné a kontrolovatelné kvalitě i rozsahu. Nově by pohotovostní služba pro děti, dorost i dospělé měla fungovat denně, včetně sobot, nedělí i svátků. Ordinační doba by měla být ve všední dny minimálně čtyři hodiny denně a minimálně čtyři hodiny každý den o víkendech a svátcích. Čtyřhodinový rozsah by měla mít ve volných dnech ordinační doba také na stomatologické pohotovosti. Pohotovostní služba pro děti i dospělé by měla fungovat vždy v nemocnicích na území Středočeského kraje tak, aby byla zajištěna dostupnost diagnostických, laboratorních a zobrazovacích služeb.

Dalším smyslem je nastavit transparentní pravidla pro přidělování dotací a zpřístupnit je všem poskytovatelům zdravotních služeb. Středočeský kraj usiluje i o to, aby se do systému významněji zapojovali také praktičtí lékaři.


„Kraj bude aktivně podporovat iniciativy nemocnic, aby byli ve službách angažováni zejména lékaři primární péče, popř. ambulantní specialisté,“ vysvětlila vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Zdeňka Salcmann Kučerová s tím, že tito lékaři se musí podle zákona o zdravotních službách na pohotovostech podílet povinně, když je o to kraj požádá. Středočeský kraj je v nejbližší době vyzve a nabídne jim přijatelné podmínky.

Návrh nových Standardů pohotovostních služeb musí ještě schválit zastupitelé na svém zasedání 27. června. Informoval Krajský ůřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:kú)