Svátek má: Laura

Regiony

Velikost textu:

Kraj intenzivně řeší situaci s nedostatkem řidičů autobusů

Kraj intenzivně řeší situaci s nedostatkem řidičů autobusů

Středočeský kraj reaguje na nedostatek řidičů a výpadky spojů v systému Pražské integrované dopravy (PID), který je způsoben především vysokým počtem covidem nakažených řidičů v kombinaci s příliš vysokým počtem přesčasových hodin u ostatních.

Ilustrační foto
21. září 2022 - 12:30

Na vině je obecně i nedostatek řidičů, neboť ti starší odchází do důchodu a mezi mladou generací není o pozici takový zájem. Se stejnými problémy se potýkají i další kraje. Středočeský kraj není výjimkou.

„Naší prioritou zůstává zajištění maximálního rozsahu provozu, a proto ubezpečujeme všechny cestující, že dispečink PID ve spolupráci s dopravci dokáže případné výpadky řidičů v mnoha případech řešit. Nelze však vyloučit, že v jednotlivých případech může dojít k neočekávanému výpadku spojů, který může vyplývat z pozitivních záchytů při příchodu na pracoviště. V takovém případě je snahou, aby cestující mohli za zrušené spoje využít náhradní spojení prostřednictvím ostatních linek,“ konstatuje Petr Borecký, náměstek hejtmanky pro oblast veřejné dopravy.

Celou situaci průběžně kraj řeší ve spolupráci s Integrovanou dopravou Středočeského kraje (IDSK), pražským koordinátorem hromadné dopravy ROPID a dalšími partnery. „IDSK již umožnilo ve spolupráci s koordinačním dispečinkem PID přechodné opatření, které dopravcům pomáhá tuto složitou situaci alespoň částečně vyřešit. Opatřením se otevřela možnost navýšit personál o cca 50 řidičů z řad malých dopravců, které si mohou smluvní dopravci najímat na zajištění svých výkonů. I nadále však pokračují další jednání, která by i přes nelehkou situaci na pracovním trhu umožnila další řešení pro stabilizaci systému PID,“ vysvětluje Zdeněk Šponar, ředitel IDSK.

Největší problémy jsou aktuálně v oblasti Dolnobřežanska a Říčanska (dopravce ARRIVA City). V zájmu zvýšení informovanosti cestujících zajišťujeme na zastávky nejvíce dotčených linek umístění informačních vývěsek s informací s návodem na získání on-line informací o aktuálním provozu.Na webu PID je pak pravidelně aktualizován seznam všech spojů, které budou následující den v režimu mimořádného výpadku. Cestující tak mají přehled spojů, u kterých hrozí potenciální riziko zrušení. Aktuální informace i na facebooku, instagramu, twitteru (vždy opět na stránkách či kanálu PID) a na PID Lítačce.

Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch.kú)Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%