Svátek má: Laura

Regiony

Velikost textu:

Kraj poprvé podpoří výstavbu cyklověží a cykloboxů

Kraj poprvé podpoří výstavbu cyklověží a cykloboxů

Historicky poprvé Středočeský kraj výrazně podpoří budování cyklistické infrastruktury.

Ilustrační foto
29. března 2023 - 12:30

Zastupitelé na svém zasedání odsouhlasili rozjezd Programu 2023 pro poskytování dotací z Fondu cyklistické infrastruktury. Obsahuje šestici tematických zadání. Nově bude možné z dotací postavit i cyklověže a cykloboxy. Žádosti bude možné podávat od května do října letošního roku.

Síť cyklostezek ve Středočeském kraji se bude rozvíjet i letos. Poprvé v historii však bude možné čerpat i na výstavbu cyklověží a cykloboxů. Zastupitelé na svém dnešním jednání schválili Program 2023 pro poskytování dotací z Fondu cyklistické infrastruktury. „ Je to velmi dobrá zpráva pro lidi, kteří používají kola nejen pro zábavu, ale i pro dopravu do práce. Je jasné, že pokud chceme občany motivovat, aby alespoň na část své cesty použili kolo, nesmí se bát nechat na nádraží dražší bicykly. Věže i boxy nabízí velmi bezpečné uložení doslova za pár korun,“ říká Petr Borecký, radní pro oblast veřejné dopravy.

V dotačním fondu je pro letošek připraveno dvacet milionů korun. „ Tento rozpočet mohou čerpat menší i větší obce a pokud dotace zkombinují s těmi, které nabízí Státní fond dopravní infrastruktury, mohou z dotací pokrýt až sto procent vynaložených nákladů,“ vyzdvihuje Petr Borecký jednu z výhod. „Velkorysým nastavením podpory zrychlíme rychlou výstavbu cykloinfrastruktury“.

Žadateli nemusí být jen města a obce, ale i jejich sdružení a podpořeny mohou být projekty spolufinancované z jiných veřejných finančních zdrojů, třeba ze zmíněného SFDI. Dotace budou poskytovány i na stavby liniové cyklistické infrastruktury v koridorech dálkových nebo regionálních páteřních cyklotras v maximální výši pět milionů korun na jednu akci. Žadatel může podat jednu žádost z každého tematického zadání.

Středočeský kraj buduje rozsáhlou síť cyklostezek

Budování infrastruktury ladí se strategií, kdy kraj investuje především do rozvoje dálkových páteřních cyklotras, které se napojují do dalších krajů. „Dále jsou pro nás důležité i páteřní regionální trasy a ty, které vedou do propojovacích bodů na hranici Prahy,“ konstatuje Petr Borecký.

Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch.kú)Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%