Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

Kraj přispěje hlavně malým obcím na vodohospodářské stavby a sítě

Kraj přispěje hlavně malým obcím na vodohospodářské stavby a sítě

Až 26 milionů korun chtějí radní Středočeského kraje rozdělit menším obcím a jimi vlastněným vodohospodářským společnostem.

Ilustrační foto
10. dubna 2018 - 12:30

Program 2018 pro poskytování dotací ze Středočeského Fondu životního prostředí a zemědělství  je zaměřený na výstavbu, rozšíření nebo rekonstrukci čističek odpadních vod (ČOV), kanalizačních sítí, vodovodních sítí a vodárenských objektů. Zastupitelstvo bude o programu rozhodovat na konci dubna.

„Víme, že leckde jsou vodovodní a kanalizační sítě ve špatném stavu a zaslouží si investice. Touto dotací chceme podpořit zejména menší obce, které nemají ve svém rozpočtu dostatečné prostředky a mohou jednorázově získat od kraje až dva miliony korun pro vodohospodářské účely,“ uvádí středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011).

Jak dále upřesnil náměstek pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD), o dotaci mohou žádat středočeské obce, které mají méně než dva tisíce obyvatel, dobrovolné svazky obcí (opět s omezením, že obce mají jednotlivě do dvou tisíc obyvatel) a také provozovatelé vodohospodářské infrastruktury vlastněné alespoň z 66 procent obcemi s méně než dvěma tisíci obyvateli.

„Termín pro podání žádostí je vyhlášený na období od 11. června do 16. července,“ upřesnil M. Petera.

Na Bezdězu budou vystaveny vzácné dřevořezby z křížové cesty

Středočeský kraj přesně vymezuje, na co se dotace dají použít. Jsou to například stavební práce, trubní vedení, zemní, bourací a demoliční práce, rekonstrukce souvisejících komunikací, výstavbu objektů ČOV, průzkumné práce nebo revize. „Vždy ale tyto činnosti musí souviset s vodohospodářskými stavbami nebo sítěmi,“ zdůrazňuje náměstek Miloš Petera.

Trochu brzy na plavání. V Čelákovicích se mladík po skoku do Labe nevynořil

Maximální výše požadované dotace a současně maximální výše poskytnuté dotace činí 2 miliony korun, přičemž minimální spoluúčast obcí činí 5 procent z celkových uznatelných nákladů projektu. Informaci přinesly webové stránky Středočeského kraje.


(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:arch)