Svátek má: Michal

Regiony

Velikost textu:

Kraj se zaměří na sociálně a hospodářsky slabá území

Kraj se zaměří na sociálně a hospodářsky slabá území

Středočeský kraj připravuje návrh nástrojů pro intervence v hospodářsky a sociálně ohrožených území kraje (HSOÚ).

Ilustrační foto
6. srpna 2022 - 12:30

Vzhledem k tomu, že vymezení HSOÚ v aktuální Strategii rozvoje územního obvodu Středočeského kraje na období 2019–2024 bylo zpracováno před rokem 2012, bylo značně zastaralé a bylo tedy nutné vymezení území aktualizovat. Nově jsou v seznamu více než dvě stovky obcí převážně z periferních oblastí kraje. Rada na svém dnešním zasedání vzala navrhovanou aktualizaci na vědomí. Posvětit ji musí ještě zastupitelstvo.

„Vybrali jsme pět indikátorů, konkrétně pohyby obyvatelstva, věkovou strukturu, nezaměstnanost, podnikatelskou aktivitu a dopravní obslužnost a podle nich jsme určili, zda jsou anebo nejsou obce sociálně a hospodářsky slabé. Analýzou nám nakonec vyšlo, že postiženo je 204 obcí z 1144 prověřovaných,“ vysvětluje Jiří Snížek, náměstek hejtmanky pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování.  Po srovnání všech 5 indikátorů byly obce seřazeny od nejpostiženějších k těm s pozitivním vývojem. „Byly vybrány ty, které se na žebříčku umístily do 25 % počtu obyvatel kraje,“ konstatuje Jiří Snížek.

Územní hledisko nebylo zvoleno na úrovni obcí s rozšířenou působností (ORP), ale na úrovni jednotlivých obcí kvůli účelnějšímu zaměření vhodných opatření.Aktualizaci Strategie rozvoje územního obvodu Středočeského kraje musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Následně bude úřad vybírat podpůrné nástroje. V úvahu přichází specifické dotační tituly nebo zvýhodnění v celoplošných dotačních programech kraje, podpora podnikání, pomoc s dotačním managementem, zlepšení dopravní dostupnosti, podpora regionálního marketingu, nástroje na stabilizaci obyvatelstva apod.

 Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch.)