Svátek má: Vilém

Regiony

Velikost textu:

Krajští radní podporují výstavbu cyklodomů v regionu

Krajští radní podporují výstavbu cyklodomů v regionu

Celkem jeden milion korun chtějí radní Středočeského kraje věnovat na výstavbu parkovacích cyklodomů na jedné z nejvytíženějších cyklotras podél Labe ve středočeském regionu.

Ilustrační foto
12.červen 2017 - 12:30

Celkem jeden milion korun chtějí radní Středočeského kraje věnovat na výstavbu parkovacích cyklodomů na jedné z nejvytíženějších cyklotras podél Labe ve středočeském regionu. Vzniknout by měly v Lysé nad Labem a Poděbradech, na každý z nich kraj přispěje dotací ve výši půl milionu korun. Konečné rozhodnutí však vyřknou zastupitelé, kteří záměr posoudí na svém jednání 27. června.

O pomoc s financováním stavby parkovacích domů na kola požádala kraj Lysá nad Labem a Poděbrady. Chtějí je stavět s pomocí peněz získaných z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) v rámci výzvy č. 24, která je zaměřena na výstavbu samostatných parkovacích systémů.

Výstavba cyklodomu v Lysé nad Labem předpokládá náklady ve výši 10 milionů korun a náklady v Poděbradech si na stavbu parkovacího domu pro kola vyžádají 12,5 milionu korun.  Pokud města s projekty uspějí, zaplatí plných 85 procent uznatelných nákladů IROP, 500 tisíc korun by uhradil Středočeský kraj a zbylou částku zaplatí města ze svého rozpočtu.


„Automatické parkovací domy na kola by měly být v Lysé nad Labem a Poděbradech umístěny u tamních železničních stanic a jejich investorem budou samotná města. Sloužit by měla k bezpečnému uschování jízdních kol osob, které budou dál cestovat vlakem. Tím se podaří propojit veřejnou dopravu s ekologicky čistou cyklodopravou, která patří mezi základní požadavky strategických dokumentů kraje i Koncepce rozvoje cyklistiky ve Středočeském kraji zpracované na období 2017–2023,“ upozornil radní pro oblast hospodářského a regionálního rozvoje včetně evropských fondů a rozvoje venkova Věslav Michalik (STAN).

Vznik cyklodomů však podporují krajští radní v celé délce Labské cyklotrasy, tedy nejen v Lysé nad Labem a Poděbradech. Dále také v Kolíně, Nymburce a v Čelákovicích. „V Lysé a Poděbradech jsou v tuto chvíli nejdál. Města již mají projekty dotaženy do fáze stavebních povolení a jsou ve fázi před podáním žádostí do programu IROP. V případě, že se svým projektem v programu uspějí, budou jejich projekty realizovány do konce roku 2018,“ upřesnil Věslav Michalik.

České dráhy podpoří projekt měst udělením práva stavby na pozemku ČD a zvýhodněním cestujících s Inkartou. Informoval Krajský ůřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:kú)