Svátek má: Kateřina

Regiony

Velikost textu:

Kutnohorská nemocnice převzala pět plicních ventilátorů

Kutnohorská nemocnice převzala pět plicních ventilátorů

Kutnohorská nemocnice převzala pět plicních ventilátorů jako dar od výrobce zdravotnické techniky BTL.

Plicní ventilátor
13. listopadu 2020 - 12:30

Nemocnice Kutná Hora dostala darem pět plicních ventilátorů od skupiny BTL. Celkem daruje skupina České republice 300 ventilátorů a 100 000 respirátorů, které si rozdělí Ministerstvo zdravotnictví a jednotlivé nemocnice. Dnes už mezinárodní skupina BTL byla založena v roce 1993 v Česku, zabývá se vývojem a výrobou zdravotnické techniky v oborech kardiologie, fyziologie a estetické medicíny a působí v 56 zemích světa. Společnost poskytne nemocnicím i zaškolení zdravotnického personálu pro zacházení s novou technikou.

„Vzhledem k rostoucímu počtu pacientů s koronavirem může každý plicní ventilátor zachránit celou řadu životů. Daru od skupiny BTL si proto nesmírně vážíme, protože díky němu máme mnohem větší šanci zvládnout toto těžké období. Ventilátory začneme okamžitě využívat a stanou se zásadní součástí naší výbavy nejen pro léčbu onemocnění covid-19,“ uvádí MUDr. Petr Geřábek ředitel nemocnice Kutná Hora.


Aktuálně probíhá distribuce zdravotnické techniky i materiálů do nemocnic prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví i přímo. Všechny ventilátory i respirátory by měly být předány Správě státních rezerv i menším nemocnicím po celé České republice přibližně do dvou týdnů. Mezi první zařízení, která už pomoc obdržela, patří právě nemocnice v Kutné Hoře.„Hned po vypuknutí pandemie jsme měli potřebu prakticky pomoci při celosvětovém boji proti pandemii. Našim českým vývojářům se podařilo v rekordním čase několika měsíců vyvinout a zahájit výrobu kvalitních respirátorů. Na základě volné licence americké firmy jsme pak záhy vyvinuli i vlastní plicní ventilátory,“ popisuje Tomáš Drbal, ředitel společnosti BTL.

„Ukázalo se, že i české zdravotnictví potřebuje od zhoršení epidemické situace veškeré personální kapacity, stejně jako dostatek zdravotnické techniky. Rozhodli jsme se tak Česku pomoci a dostat ventilátory i respirátory co nejrychleji do místních nemocnic,“ dodal Drbal.

Plicní ventilátory i respirátory třídy FFP2 vyvinuté a vyráběné BTL jsou standardně certifikovány pro použití v EU. Respirátory mají také EUA certifikaci v USA. Darovací smlouva byla podepsána dne 26. října mezi resortem zdravotnictví a ředitelem společnosti BTL panem Tomášem Drbalem.

Stredoceskenovinky.cz informoval za společnost BTL Alfréd Schubert.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:BTL)