Svátek má: Vilém

Regiony

Velikost textu:

Kvalita vody na přírodních koupalištích ve Středočeském kraji

Kvalita vody na přírodních koupalištích ve Středočeském kraji

Začátkem tohoto týdne proběhla již druhá plánovaná kontrola koupališť ve volné přírodě, spojená s odběrem koupacích vod na jednotlivých sledovaných lokalitách.

Županovice
10.červen 2017 - 12:30

Na základě výsledků, zpracovaných z odběrů provedených začátkem týdne můžeme potvrdit, že voda na většině sledovaných koupalištích ve volné přírodě má dobrou kvalitu.

Bohužel, na sledovaných místech přehradní nádrže Orlík se opakuje situace z předminulého roku. Oproti prvnímu vzorkování, které proběhlo ve druhé polovině května, se voda poměrně zhoršila. Na všech lokalitách této vodní nádrže, které se nachází v části Středočeského kraje, byl zaznamenán nárůst obsahu sinic i chlorofylu. Navíc kvalitě vody nepřidalo ani velké množství pylu, které se v příbřežních partiích drží na vodní hladině. K této situaci přispělo především poměrně teplé a slunečné počasí a deficit vodních srážek.

Z výsledku vzorkování byla kvalita vody na lokalitě Popelíky na stupni 2, na Trhovkách, Lavičkách a Podskalí na stupni 3. V žádném případě to zatím neznamená žádné zásadní omezení pro koupající se osoby.

Situace není v žádném případě nijak kritická a v předminulých sezónách se sinice na Orlíku objevily často hned na začátku sezóny a během ní se jejich stav postupně snížil a situace se stabilizovala. V předloňském roce však neutěšený stav vydržel celou sezónu. Doufejme, že takový scénář se v letošní sezóně opakovat nebude.


Ke zhoršení došlo i na několika dalších lokalitách v jiných místech Středočeského kraje, např. písník Hradištko na Kolínsku, nebo Rybník Jureček a Vyžlovka v blízkosti metropole. Zhoršená kvalita vod byla zaznamenána i na Tyršově koupališti v Rakovníku. Na všech jmenovaných místech se jedná o nárůst fytoplanktonu, především řas a s tím související zvýšený obsah chlorofylu. Kvalita vody je podle klasifikace na stupni 2. Na stejném stupni hodnocení se zatím drží i voda na přírodním koupališti Bakov v okrese Mladá Boleslav.

Ostatní sledovaná místa mají vodu výborné kvality, jedná se především o lokality na přehradní nádrži Slapy, nebo jezero Ostrá a Poděbrady na Nymbursku, přírodní koupaliště Jince a Obecnice na okrese Příbram a řada dalších přírodních koupališť.

Stredoceskenovinky.cz informovala Dana Šalamunová, MBA, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:khs sck)