Svátek má: Jaromír

Regiony

Velikost textu:

Lékaři pohřbí ve Žlebech české ambulantní lékařství

Lékaři pohřbí ve Žlebech české ambulantní lékařství

Pohřbít české ambulantní lékařství se 10. 10. v 10 hodin osobně vydají desítky ambulantních lékařů z celé republiky.

Lékaři odchází
9. října 2017 - 12:30

Nebude chybět rakev, ani vesnická kapela. Akce se odehraje ve Žlebech na Kutnohorsku, kde končí s ordinací jediná praktická lékařka. Protest organizuje Koalice soukromých lékařů, sdružující praktické lékaře pro dospělé, děti, ambulantní stomatology a další ambulantní lékaře. Ti si také 10. 10. v ordinacích navléknou černé smuteční pásky a vyvěsí parte.

„Ambulantní péče mele z posledního. Důvodem jsou léta stagnující příjmy ambulancí a rostoucí byrokracie. Povinné zavedení eReceptů a EET je pro mnoho stárnoucích lékařů tím posledním důvodem, proč ve své praxi nepokračovat. Na venkově je ale nemá kdo nahradit. To se stalo i tady ve Žlebech, kde skončila jediná praktická lékařka a nejbližší dostupný praktik je nyní v Ronově nad Doubravou nebo v 10 kilometrů vzdálené Čáslavi,” říká za organizátory MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.


Dle statistiky Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR bude v roce 2020 chybět 800 ambulantních lékařů.

Nad rakví pronese projev jeden ze zástupců ambulantních lékařů, přítomní dostanou parte. Na pohřeb navazuje celorepubliková akce, při níž si nasadí pohřební pásky přes 10 000 praktických lékařů pro děti i dospělé, stomatologů a dalších ambulantních specialistů. Parte a plakát s důvody protestní akce uvidí pacienti v drtivé většině ordinací. Situace je tak vážná, že praktičtí lékaři zvažují uzavření ambulancí.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:arch.)