Svátek má: Rostislav

Regiony

Velikost textu:

Letošní zima kladla vyšší požadavky na lidi i techniku

Letošní zima kladla vyšší požadavky na lidi i techniku

Letošní zima se od těch několika posledních odlišuje silnými mrazy, střídáním chladnějších dnů se sněžením s oblevou v teplejších dnech a také vyšším úhrnem srážek.

Zimní technika
6. dubna 2021 - 12:30

Pokud se na letošní zimní údržbu za první 3 měsíce, tedy od 1.11.2020 do 31.1.2021, podíváme pohledem výkonů a nákladů a ty srovnáme se stejným obdobím v rámci předchozí zimní údržby, zjistíme, že letošní zima v tomto období byla i z tohoto pohledu naprosto odlišná. Na lidi a techniku totiž kladla jednou tak vyšší požadavky a to ve srovnání není zahrnut měsíc únor, který byl z hlediska výkonů údržby nejnáročnější. Náročnost údržby se samozřejmě odpovídajícím způsobem promítla rovněž i do vynaložených nákladů.

Zajímavým údajem, který svým způsobem svědčí o rozdílu v úhrnu sněhových srážek, je také množství kilometrů najetých v rámci pluhování. Zatímco v zimě 2019-2020 to bylo 1046 kilometrů, v probíhajícím zimním období to již bylo 18950 kilometrů, tedy 18 krát více!Například při odstraňování sněhu pomocí otočné předsazené radlice, která se používá k odstraňování čerstvě napadaného sněhu do 30 cm nebo sněhové břečky do 15 cm, byl nárůst téměř 68násobný. V předchozím zimním období byla při pluhování využita v rámci 23 kilometrů, letos to bylo v rámci 1564 kilometrů.

Zbytky tvrze Ostrov u Záp jsou zajímavým příkladem výstavného sídla pražských měšťanů

Stredoceskenovinky.cz informoval Mgr. Martin Buček za tým komunikace Ředitelství silnic a dálnic ČR.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:řsd)