Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

Město Příbram uspělo se žádostí o dotaci na kompostéry

Město Příbram uspělo se žádostí o dotaci na kompostéry

828 domácích kompostérů. Právě tento počet plastových nádob na kompostování trávy a listů bude v průběhu letních měsíců distribuován do příbramských domácností.

Kompostér
10. května 2018 - 08:28

Domácnosti si o kompostéry požádaly vloni při dotazníkovém šetření v rámci výzvy Operačního programu Životní prostředí. Obyvatelé města dostanou kompostéry zdarma, v rámci udržitelnosti projektu budou nádoby v prvních pěti letech v majetku města Příbram, po uplynutí této doby pak přejdou do vlastnictví jednotlivých uživatelů.

„Nabídka možnosti získat kompostér obyvatele našeho města zaujala. Nejen proto, že jej získají zadarmo, ale i proto, že bio odpad nemusí nikam odvážet, ale zpracují ho na své zahradě,“ vysvětluje příbramský místostarosta Václav Švenda s doplněním, že ve výsledku by si tím měl ulehčit i příbramský sběrný dvůr s kompostárnou, resp. město nebude muset platit tolik za svoz bioodpadu z veřejných nádob.

“Nemluvě o tom, že mnohdy bioodpad končil i v komunálním odpadu,“ podotknul Švenda s tím, že systém dotovaných domácích kompostérů se osvědčil i v jiných městech, kde v některých menších došlo i k 15 % snížení množství komunálního odpadu.

Město Příbram nyní v rámci výběrového řízení hledá dodavatele kompostérů, který by měl být znám v měsíci květnu. Dodací lhůta činí 10 týdnů, první kompostéry by tak příbramští měli obdržet v průběhu července a srpna.

„Všichni víme, že by bylo ideální dát kompostéry na zahrádky právě teď, ale jsme limitováni termíny a podmínkami poskytovatele dotace, které bohužel nemůžeme ovlivnit,“ dodal Švenda s tím, že alespoň část letošní zahrádkářské sezony by se měla stihnout.

Nová tříkolka pro Nový rybník v Příbrami

Projekt „Předcházení vzniku bioodpadů ve městě Příbram“ je realizován v rámci Operačního programu Životní prostředí. Celkový rozpočet projektu je 3.027.541 Kč, celková výše poskytnuté dotace je 2.573.409,85 Kč, která činí 85 % všech způsobilých výdajů projektu.

Středočeskénovinky.cz informovala Pavlína Svobodová, tisková mluvčí, MěÚ Příbram.


(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:arch.)