Svátek má: Jeroným

Regiony

Velikost textu:

Milovická rezervace: Boj s lupinou pokračuje

Milovická rezervace: Boj s lupinou pokračuje

Odstraňování škodlivé, invazní lupiny mnoholisté dnes pokračovalo v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Jejímu vyrývání se věnovali dobrovolníci ze společnosti Takeda. 

Z akce
28. května 2023 - 12:30

 Lupina patří k nepůvodním druhům, které velmi výrazně ohrožují českou přírodu. Vytváří husté porosty, které vytlačují původní druhy květin. Navíc obohacuje půdu o dusík a tím vytváří podmínky pro šíření plevelů, jako jsou kopřivy nebo šťovíky.

„Šíření invazních druhů představuje jeden z nejzávažnějších problémů v oblasti ochrany přírody. Nejenom že ohrožují biologickou rozmanitost, ale působí také obrovské ekonomické škody. Vědci odhadují, že za poslední půlstoletí způsobily celosvětově finanční ztráty ve výši 1,3 bilionu dolarů,“ zmínil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila ve spolupráci s vědci. „Dobrovolníkům bychom chtěli velmi poděkovat, bez jejich pomoci bychom takto rozsáhlou akci nezvládli,“ ocenil Dalibor Dostál. Akce měla být původně rozsáhlejší, ale kvůli panice způsobené výskytem azbestu v části bývalého vojenského prostoru některé firmy nakonec svoje plány zrušily.

Dobrovolníci se rýči snažili lupinu vyrývat i s kořeny. To je velmi obtížné, protože v některých případech jsou kořeny velmi rozvětvené, a v suché, tvrdé půdě je jejich kompletní odstranění náročné. „Pokud návštěvníci uvidí lupinu v přírodě, mohou alespoň utrhnout její květ. Rostlina sice další rok znovu vyroste, ale zabrání tím dozrání jejích semen, která by tento nebezpečný druh rozšířila do dalších míst,“ doplnil Dalibor Dostál.Lupina mnoholistá se do rezervace šíří z okolních pozemků, kde proti ní roky nikdo nezasahuje. Dobrovolníci proto v minulých dnech čistili od invazních rostlin i nejbližší okolí rezervace.

Kromě vyrývání invazní lupiny dnes další část dobrovolníků také sbírala odpadky v okolí okružní stezky vedoucí kolem rezervace.  

Středočeskénovinky.cz informoval Dalibor Dostál.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:dalibordostal)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%