Svátek má: Horymír

Regiony

Velikost textu:

Mladá Boleslav: Lidé mohou využít sdílená elektrokola

Mladá Boleslav: Lidé mohou využít sdílená elektrokola

Od počátku nového školního roku mohou obyvatelé Mladé Boleslavi využívat další novinku, která jim usnadní dopravu po městě.

Ilustrační foto
5. září 2019 - 12:30

Ke sdíleným kolům přibyla nyní desítka elektrokol. "Jsme rádi, že Boleslaváci si na rekola velmi rychle zvykli a hojně je využívají. Nyní mají k dispozici i elektrokola, kde je ovšem režim trošku jiný," uvedl první náměstek primátora Jiří Bouška.

Nástupní cenu 15 korun hradí za uživatele firma Škoda Auto prostřednictvím fondu, uživatelé tedy zaplatí jen za vlastní jízdu, a to částku 2 koruny za minutu. Město navíc nyní z vlastního rozpočtu zaplatilo dalších 40 klasických bicyklů, které doplní stávajících 60 rekol, jejichž pořízení hradila Škoda Auto. I na těchto kolech mají uživatelé prvních patnáct minut jízdy zdarma tak, jak jsou dosud zvyklí, hradí je totiž město.


Provoz elektrokol funguje samozřejmě v jiném režimu, protože po určitě době je nutné kola dobíjet. Jsou však konstruována tak, aby vydržela několik dní provozu. Každé kolo je také vybaveno čipem, aby se zamezilo krádežím. Zóny, kde si mohou lidé elektrokolo půjčit či naopak vrátit, jsou v mobilní aplikaci označeny zelenou barvou, zónám pro běžná kola zůstává růžová barva.

Město kromě toho koupilo dalších 15 stojanů na kola, aby je lidé mohli pohodlněji parkovat a neopírali je na náhodně vybraná místa.

Každé kolo si v průměru denně půjčí šest až sedm lidí, některé dny se ale průměrný počet uživatelů jednoho kola vyšplhá až na deset. Po skončení sezóny, což bude 21. listopadu, vyhodnotí vedení města nejen frekvenci využití, ale také nejčastější trasy, a připraví projekt pro příští rok.

Co se týká sdílených koloběžek, stále se testují tak, aby bylo jejich zavedení uživatelsky co nejpřívětivější.

O celé záležitosti informovaly webové stránky mladoboleslavského magistrátu.

(vm, Stredoceskenovinky.cz, foto: Město Mladá Boleslav)