Svátek má: Nina

Regiony

Velikost textu:

Na nový kostel v Neratovicích už lidé darovali přes 100 000 Kč

Na nový kostel v Neratovicích už lidé darovali přes 100 000 Kč

Neratovice jsou známé jako město chemického průmyslu, které bylo v roce 1957 komunisty záměrně založeno bez kostela. Ten ale místním chybí a založili proto veřejnou sbírku na jeho stavbu. Už vybrali přes 100 000 Kč.

Nový kostel
24. září 2020 - 12:30

„Na pár cihel, těším se na nový kostel, přeji zdar tomuto bohulibému projektu“ či „jedu v tom s vámi“ – to je jen pár ze vzkazů, které se objevují na transparentním účtu farnosti Neratovice, přes který se místní snaží vybrat zbývajících 36 milionů Kč nutných na stavbu nového duchovního a komunitního centra podle návrhu předního českého architekta Zdeňka Fránka.
   
„S propagací sbírky jsme začali zhruba před měsícem, to že už teď máme prvních 100 000 Kč, je pro mě signálem, že projekt zaujal a má to celé skutečně smysl,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je patronem realizace stavby a pomáhá s výběrem peněz na projekt multifunkčního kostela za celkem 80 milionů korun.„Máme za sebou důležitý první krok, prvních 100 000 korun. Cesta bude ještě dlouhá, rozhodně ale věřím, že to i v této náročné době zvládneme!,“ je optimistický další patron sbírky, herec a režisér Jiří Strach.

Nový kostel má potenciál stát se vyhledávanou kulturní památkou. Je navržen tak, že připomíná loď, Noemovu archu, k níž přistupuje člověk (kostelní věž) a dotýká se jí. Kostel bude zasvěcen Nejsvětější Trojici a odkazuje na osobnost Kardinála Josefa Berana.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:arch.)