Svátek má: Michal

Regiony

Velikost textu:

Naučné stezky ve středních Čechách

Naučné stezky ve středních Čechách

Ve středních Čechách se návštěvníci mohou vydat na procházku po desítkách naučných stezek.

Naučné stezky ve středních Čechách
12. srpna 2022 - 12:30

Nacházejí se ve všech turistických oblastech a jsou vhodné pro turisty všech věkových kategorií. Všechny jsou doplněny naučnými panely se zajímavými informacemi například o místní fauně, floře či životu místních osobností. Přinášíme tipy na ty nejzajímavější z nich.

Na Berounsko láká nová naučná stezka z roku 2020 Srdcem Českého krasu, která začíná v centru Srbska a končí na soutoku Kačáku s Berounkou. Zajímavostí stezky dlouhé 9 km, je zachování některých informačních tabulí její předchůdkyně z roku 1989 na zadní straně těch současných.

Naučná stezka Rozhlédni se, člověče v turistické oblasti Kladensko – Slánsko dovede návštěvníky na místa s úchvatnými výhledy na údolí řeky Vltavy. Na jejích 8 km byly místo běžných značek použity dřevěné ukazatele. Začíná se v Úholičkách.

Projít pěšky anebo projet na kole se dá naučná Cesta kocoura Mikeše. Na 20 km návštěvníci potkají tabule vztahující se k místům, kde kocour Mikeš prožíval svá dobrodružství. Jsou na nich také úryvky z knížky Mikeš a obrázky Josefa Lady. Cesta vede z Ladovy rodné vsi Hrusice do Říčan.

Naučná stezka Holské rybníky u Rožďalovic v Polabí, dokončená roku 2019, měří necelé 3 km. Prodloužit ji lze o procházku po obnovené cestě k Zámostskému rybníku s názvem Lesní okruh. U zastávek s informačními panely byly instalovány otočné destičky s úkoly pro děti a také lanové prvky, dendrofon, doskočiště a další atrakce.

Naučná stezka Včely a mravenci začíná poblíž spodní stanice lanovky na Monínec a končí u místního hotelu. Na svých 1,5 km seznamuje s informacemi a mnoha zajímavostmi o včelách a mravencích.

Zábavně-naučnou stezku rytíře Miloty z Kolowrat si užijí zejména děti, pro něž v příkopu zámku ve Zruči nad Sázavou vznikla. Začíná se v infocentru v přízemí zámku, kde zájemci obdrží knížečku s jednotlivými disciplínami a popisem činností, kterými je například hod sekyrou, rytířský souboj nebo kuželník či lukostřelba.

Po přírodních i kulturních pokladech méně známé části Kokořínského dolu návštěvníky provede necelé 2 km dlouhá naučná stezka Poklady Harasova. Jejích šest panelů popisuje přírodní hodnoty lokality. Při vzniku naučné stezky byl kladen důraz na interaktivní stránku tabulí a vstřícnost vůči nejmladším návštěvníkům, pro které je zároveň na stezce připraveno mnoho hádanek.

Naučná stezka Údolím Šembery na Kolínsku zájemce provede krásnou místní krajinou. Kromě dvou panelů o pivovaru na začátku trasy v Českém Brodě a o místním hradišti má stezka lesnické zaměření. Panely jsou doplněny ilustracemi, otázkami pro děti a interaktivními prvky k osahání.

Památník Karla Čapka pro veřejnost připravil Naučnou stezku Karla Čapka se třemi okruhy, dlouhými 2, 7 a 10 km. Online se k nim dají stáhnout také pracovní listy, o stezce vznikl i dokumentární film.

Neobvyklé výletní trasy ve středních Čechách

Z Dolního Bousova v Českém ráji se návštěvníci mohou vydat hned na tři naučné stezky. Naučná stezka Okolo Klenice za hrou a poučením provází klidnou krajinou okolí městečka, informační tabule jsou zaměřeny zejména na poznání zdejší přírody. Ke stezce je k dispozici pracovní list.

„Naučných stezek, které pomáhají k poznání kraje a představují lákavý tip na výlet, jsou ve středních Čechách desítky. Zájemci se mohou inspirovat na našich nových webových stránkách www.strednicechy.cz, webech jednotlivých destinačních managementů anebo také na stránce www.naucne-stezky.info,“ doplňuje Karolína Kratochvílová vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu.  

Středočeskénovinky.cz informovala Linda Dlouhá za Středočeskou centrálu cestovního ruchu.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:arch. sccr)Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
26%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
33%