Svátek má: Klára

Regiony

Velikost textu:

Nová nymburská lávka soutěží o Stavbu roku 2022

Nová nymburská lávka soutěží o Stavbu roku 2022

Lávka přes Labe, která vloni v listopadu opět spojila nymburské břehy, je čerstvě nominována na Stavbu roku 2022 a Stavbu roku Středočeského kraje 2022. V hlasování veřejnosti je zatím na třetím místě.

Nymburská lávka, odborná porota
29. července 2022 - 12:30

V obou soutěžích rozhodují odborné poroty, které si nymburskou krásku přijely prohlédnout. Zároveň odstartovalo veřejné hlasování o Stavbě roku Středočeského kraje 2022, které je otevřené do půlnoci 28. září.

„Lávka je unikátní z hlediska návrhu, technologií použitých při realizaci i rychlosti zhotovení. Velmi mne potěšila nominace do prestižní soutěže a vnímám ji také jako poděkování všem, kteří na projektu pracovali. Za vítězství považuji už to, že lávka opět spojila centrum města se Zálabím a zároveň názorově nerozdělila místní, jak se u některých staveb stává. V soutěžích jí samozřejmě držím palce,“ uvedl starosta města Ing. Tomáš Mach, Ph.D.

V rámci kraje lávka soupeří s dalšími čtyřiadvaceti stavbami a po prvních dvou dnech hlasování je na třetím místě. Hlasování je možné zde: https://bit.ly/stavbaroku22_stc. Výsledky budou oznámeny a Cena veřejnosti bude předána na slavnostním galavečeru Stavby roku Středočeského kraje 2022 dne 29. září 2022 od 19 hodin v GASKu v Kutné Hoře. Letos se uskuteční již 30. jubilejní ročník Stavby roku.

Moderní lávka vznikla podle architektonického návrhu profesova Jiřího Stráského, který přijel v pondělí osobně představit lávku odborné porotě. Nová lávka nahradila původní z roku 1984, která byla z bezpečnostních důvodů stržena v srpnu 2018. Zhotovitelem se stala stavební firma HOCHTIEF CZ v září 2020, která městu předala hotovou stavbu v listopadu 2021. Na téměř 130 milionovou investici městu přispěl Státní fond dopravní infrastruktury významnou částkou 117,7 milionu Kč.
 


Nová nymburská dominanta měří 228 metrů na délku, v nejvyšším bodě více než 7 metrů nad hladinou a délka středního dílu 72 metrů. Ocelová konstrukce doputovala ze Sokolova, mostovka s oblouky byla vytvořena na břehu Labe u pivovaru a přesunuta na místo lodí.

Stredoceskenovinky.cz informovala Mgr. Olga Vendlová, tisková mluvčí Městského úřadu Nymburk.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:měú)