Svátek má: Jeroným

Regiony

Velikost textu:

Nové osvětlení v kapli sv.Jana Nepomuckého umí kouzlit světlem

Nové osvětlení v kapli sv.Jana Nepomuckého umí kouzlit světlem

Nymburk: Do kaple sv.Jana Nepomuckého bylo instalováno profesionální interiérové osvětlení.

Nové osvětlení v kapli sv. Jana Nepomuckého
9. září 2023 - 12:30

Cílem bylo podtrhnout unikátní atmosféru vnitřního prostoru právě za pomoci světelných efektů. Moderní osvětlení je energeticky úsporné a s možností dálkového ovládání i nastavení určité scény.

„Z hlediska památkové péče byly odmítnuty zásahy, které by s sebou nesla instalace svítidel na stěny. V interiéru kaple máme nově instalovány centrální moderní lustry, které svou variabilitou nastavení umožňují prostor kaple pomocí světla proměňovat a přizpůsobit pro různé účely. Autorem lustrů je firma Kuběnský spol. s r.o., která má s „architekturou světla“ nejen v sakrálních prostorech bohaté zkušenosti. Pomocí aplikace pak můžeme nejen volit z několika druhů přednastavených scén, ale i ovládat jejich intenzitu a jednotlivé prvky. Přinášíme několik záběrů z jejich testování, které se bude dále dolaďovat,“ přiblížila místostarostka města Stanislava Tichá.

Instalované osvětlené se skládá ze tří typů osvětlení v jednotlivých částech kaple, tak aby vynikla unikátní atmosféra vnitřního prostoru. Kombinace různých typů osvětlení zajištuje profesionální interiérové nasvícení, které je řízeno a regulováno bezdrátově. Prostor kaple je nyní možné nasvětlit dle potřeb konkrétních akcí – jednotlivá svítidla jsou opatřena rameny, která umožňují polohování.Prostor podkruchtí je nasvětlen celkem pěti kusy světlometů dvou typů na přisazené vodící liště. Na kruchtě jsou dvě mobilní stojanová svítidla, vždy se dvěma světlomety odlišného typu. Hlavní prostor lodi má dva atypické lustry, které jsou vytvořeny na zakázku přímo pro nymburskou kapli. Všechna svítidla jsou navržena v LED technologii za cenu 1,4 milionu korun včetně DPH. Renomovaná dodavatelská firma se zabývá profesionálním architektonickým osvětlením interiérů i exteriérů a vždy pracuje s daným prostorem. Stojí například za návrhy osvětlení katedrály sv. Bartoloměje v Plzni, osvětlení krovu Týnského chrámu, spolupracuje s GASK Kutná Hora, Národním technickým muzeem a dalšími.

Středočeskénovinky.cz informoval Mgr. Petr Černohous, DiS. za Městský úřad Nymburk.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:měú,joe vai)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%