Svátek má: Oldřich

Regiony

Velikost textu:

Nymburk: Nebezpečnou lávku čeká demolice

Nymburk: Nebezpečnou lávku čeká demolice

Na základě provedené diagnostiky technici z Kloknerova ústavu nepotvrdili úplnou bezpečnost lávky.

Nymburská lávka
9. června 2018 - 12:30

Vedení města Nymburk proto bylo nuceno s ohledem na bezpečnost uzavříti prostor pod lávkou. Průzkumy ukázaly, že prvotní rozhodnutí uzavřít lávku bylo správné.  

K uzavření lávky pro pěší vedlo oficiální doporučení odborníků v souvislosti s neskončeným vyšetřováním pádu lávky v Troji. V tuto chvíli je už situace jiná, specialisté nymburskou lávku začali cíleně diagnostikovat na základě zkušeností z výzkumu v Troji. Stredoceskenovinky.cz o tom informoval Petr Černohous, mluvčí nymburské radnice.

Město dostalo k dispozici zatím předběžnou zprávu z Kloknerova ústavu, jehož odborníci prováděli od 2. května diagnostiku zavřené nymburské lávky. Z předběžných závěrů je zřejmé, že za současného stavu nelze předpovídat její stabilitu, tedy ani bezpečnost a může dojít i k nepředvídatelnému pádu. Proto vedení města na tuto situaci reagovalo a uzavřelo prostor pod lávkou.


Jedná se o část parkoviště pod Eliškou a je tak zamezen přístup i k části cyklostezky. K uzavření podchozí plochy došlo i na základě jednání s dotčenými orgány jako PČR, Povodí Labe, HZS aj. Na druhém břehu je prostor pod lávkou také uzavřen. S poříčními policisty je řešena možnost příjezdu přes areál ZŠ Tyršova. Mapa s vyznačením náhradní trasy pro cyklisty i pěší je zveřejněna na webu města.

Město okamžitě spustilo přípravy na demolici lávky pro pěší.

„Bude zahájeno poptávkové řízení na dodavatele projektové dokumentace, řešit se bude v první řadě způsob, jak lávku odstranit. V úvahu přichází možný odstřel a následné vytažení celé konstrukce z řeky, další možnosti by byly pravděpodobně velice problematické a nákladné,“ vysvětluje místostarosta Ing. arch. Jan Ritter.

Současně probíhá příprava soutěže na návrh nové samostatně stojící lávky pro pěší na místě stávající pěší lávky. Z této soutěže by měl ještě v letošním roce vzejít zpracovatel projektové dokumentace s optimálním řešením a stanovením výše investičních nákladů.

(vm, Stredoceskenovinky.cz, foto: arch.)