Svátek má: Leoš

Regiony

Velikost textu:

Nymburk usiluje o vybudování veřejných přístavišť

Nymburk usiluje o vybudování veřejných přístavišť

Pro Nymburk je zásadní, nejen vybudování samotného přístaviště, ale také rozvoj celého území v okolí řeky.

Přístavište pod hradbami
4. října 2018 - 12:30

Na nymburské radnici se sešli ředitel Ředitelství vodních cest ČR Ing. Lubomír Fojtů, generální ředitel Povodí Labe Ing. Marián Šebesta, předseda představenstva společnosti Vodní cesty, a.s. Jan Skalický a vedení města, aby společně jednali o konkrétním termínu výstavby rekreačního přístavu a přístaviště osobní lodní dopravy v Nymburce.

Podle starosty města Pavla Fojtíka bylo již v roce 2012 bylo zastupitelstvem města schváleno Memorandum o spolupráci při budování veřejných přístavišť. Memorandum bylo uzavřeno mezi Ředitelstvím vodních cest ČR a obcemi Nymburk, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čelákovice, Kolín, Lysá nad Labem, Poděbrady, Velký Osek a Neratovice. S budováním jednotlivých přístavišť se mělo začít koncem roku 2014.

„Ani v roce 2018 nejsou přístaviště zbudována. První komplikace se objevily již v roce 2013, tehdy se investor celého projektu Ředitelství vodních cest stal součástí ministerstva dopravy.  Následně věc ztěžovala legislativa a budoucí převod majetku. Ředitelství vodních cest totiž jako investor a budoucí provozovatel buduje přístaviště na majetku povodí,“ vysvětlil ve zkratce průtahy celého atraktivního projektu starosta Fojtík.

Podle Lubomíra Fojtů i Mariána Šebesty jsou ale nyní tyto problém vyřešeny a nic tedy nebrání tomu, aby do konce roku proběhla soutěž o zhotovitele přístaviště a na jaře roku 2019 se začalo stavět. „V současné době je vydáno platné stavební povolení a město je připraveno na vlastní náklady opravit přístupovou komunikaci (to jest "cyklostezka" od Staré Rybárny po hydroelektrárnu), doplnit mobiliář a vybudovat rozptylovou plochu pro hotelové lodě. Na mobiliář by měl být vypsán dotační titul, tak doufám, že budeme úspěšní“ doplnil Pavel Fojtík.

Nymburk bude zdobit nová elegantní lávka pro pěší i cyklisty

Pro Nymburk je zásadní, nejen vybudování samotného přístaviště, ale také rozvoj celého území v okolí řeky.

„Během našeho dnešního setkání jsme proto připravili a podepsali memorandum, kde se potvrzujeme společný zájem na výstavbě rekreačního přístavu a přístaviště osobní lodní dopravy v Nymburce v roce 2019, realizaci potřebné městské infrastruktury navazující na přístaviště (zejména se jedná o lokalitu Park Pod Hradbami), realizace cyklostezek v souběhu s vodními toky (Na Přístavě a  cyklostezka Nymburk-Čelákovice), přípravu ochranného rekreačního přístaviště a servisního centra v Sadské,  zlepšení splavnosti Labské vodní cesty dostavbou potřebných plavebních stupňů a podporu a propagaci rekreační, osobní a nákladní plavby.  Po dnešním setkání si myslím, že přístaviště bude v roce 2019 opravdu zbudováno a postupně budeme pokračovat v dalších, navazujících projektech. Labe se tak konečně stane atraktivnější nejen pro místní, ale i pro turisty,“ okomentoval výsledky setkání starosta města Nymburk Pavel Fojtík.

Středočeskénovinky.cz o tom informoval Mgr. Petr Černohous, DiS., tiskový mluvčí , Městský úřad Nymburk.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:meu nymburk)