Svátek má: Liliana

Regiony

Velikost textu:

O odpadu v Příbrami vtipně, tentokrát je v hlavní roli sklo

O odpadu v Příbrami vtipně, tentokrát je v hlavní roli sklo

Seriál "O odpadu vtipně" příbramské studentské televize GymTV pokračuje dalším dílem. První se týkal třídění papíru, tentokrát je na pořadu dne sklo.

O odpadu vtipně
9.únor 2018 - 12:30

Na to, co do bílých a zelených kontejnerů na sklo nepatří, se můžete podívat v novém videoklipu.

Lidé v Příbrami si na třídění odpadu už zvykli, vědí, do jakých kontejnerů mají odpad odkládat, a díky tomu se postupně daří snižovat objem nevytříděného odpadu. Když už však třídíte, třiďte správně. Pokud odpady už doma správně roztřídíme, tak je čeká recyklace a další nový život v podobě výrobků, které běžně používáme.

Také si myslíte, že zrcadlo je sklo? Nebo že do kontejnerů na sklo patří i rozbitý porcelánový hrníček? Pokud s odpovědí váháte, hledejte ji v novém videoklipu, který připravila školní televize Gymnázia Příbram, Legionářů - GymTV. Video najdete na městském kanálu YouTube.

Zelené a bílé kontejnery: V Příbrami máme celkem 192 zvonových kontejnerů na sklo. Polovina z nich je bílá pro čiré sklo, polovina zelená pro sklo barevné.

„Sklo je nejvděčnější materiál k recyklaci. Dá se znovu používat vlastně donekonečna. Nový skleněný výrobek může být navíc tvořen až 100% recyklovaným sklem. Šetří se tak přírodní zdroje a energie nutná při těžbě surovin a samotném sklářském procesu,“ vysvětluje příbramský místostarosta Václav Švenda s tím, že zásadní informací při třídění skla je, že jej nemusíte nijak zvlášť vymývat a zbavovat etiket a kovových proužků.

A co se děje se sklem dál? Technické služby města Příbram kontejnery vyprázdní jednou za 20 dní (každou barvu zvlášť) a odvezou ke zpracovateli. Skleněné střepy potom putují na třídicí linku, výstupní čistá směs střepů je nadrcena na částice o velikosti několika milimetrů až po zhruba dva centimetry. Drcené střepy se poté míchají s dalšími surovinami a vzniká tzv. sklářský kmen, který je za teploty asi 1500 °C roztaven v peci. Vzniklá tavenina je následně ve výrobních strojích přeměněna například na láhve a další skleněné výrobky, které se s čerstvými produkty vrátí opět do vaší domácnosti.


Videoklipy příbramských gymnazistů: Spolupráce města Příbrami s GymTV těmito dvěma videi nekončí. V průběhu roku přichystá televize na téma nakládání odpadu seriál dalších videoklipů. Pokračování by se měla vztahovat vždy k určitému období nebo problému, který město v souvislosti s odpadem řeší.  Videa jsou zveřejněna na sociálních sítích, promítaná budou také v příbramském kině, před začátkem filmů.

Město Příbram provozuje systém třídění odpadu, který zahrnuje separaci plastů, papíru, skla, kovu, biodpadu, nápojových obalů či vysloužilých elektrospotřebičů. Občané mohou odkládat odpad do specializovaných kontejnerů, které se nacházejí po celém městě. Odpad, který nelze třídit ani ukládat do běžných popelnic, lze předat ve sběrném dvoře.

Stredoceskenovinky.cz informovala Pavlína Svobodová, tisková mluvčí Městského úřadu Příbram.

(jv, Stredoceskenovinky.cz foto:mú)