Svátek má: Hedvika

Regiony

Velikost textu:

Památník národního útlaku a odboje chystá unikátní projekt

Památník národního útlaku a odboje chystá unikátní projekt

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech chystá k výročí atentátu na Heydricha unikátní projekt.

Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany
9. října 2021 - 12:30

V roce 2022, kdy si budeme připomínat 80 let od útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, chce Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany představit nový unikátní projekt. Příspěvek na jeho realizaci schválili radní.

„Dobře víme, že moderní technologie se postupně stávají standardem i v takových institucích, jako jsou muzea a galerie. Proto jsme se rozhodli zrealizovat pilotní projekt s využitím virtuální reality právě v Památníku v Panenských Břežanech. Půjde o ztvárnění útoku na zastupujícího říšského protektora ve 3D modelu,“ uvedl krajský radní pro kulturu a cestovní ruch Václav Švenda (Spojenci).

Podle jeho slov je snahou odstranění všech dosavadních mýtů kolem tohoto útoku, a to poutavou a pro mládež velmi přístupnou formou. „Bude sestaven tým odborníků, kteří se budou podílet na tvorbě scénáře pro 3D realitu na základě historických dokumentů. Základní idea projektu je mít možnost vidět situaci z různých pohledů a mít možnost zastavit čas, vidět komentáře expertů a přepnout se do dalšího pohledu,“ dodal radní.


Náklady na projekt jsou vyčísleny částkou bezmála 2 miliony korun. Oblastní muzeum Praha – východ, které Památník národního útlaku a odboje provozuje, chce projekt představit 27. května 2022, kdy od útoku na Reinharda Heydricha uplyne 80 let.
Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch.kú)