Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

Páťáci vydělávali na psí útulek

Páťáci vydělávali na psí útulek

Senohrabské děti jako jedny z prvních v regionu absolvovaly vzdělávací program Abeceda peněz.

Děti na jarmarku
15. března 2018 - 12:30

Jejich výuka finanční gramotnosti vyvrcholila dnes, kdy se malí podnikatelé představili na veřejném jarmarku v Říčanech a pokusili se výrobou a prodejem pečiva vydělat své první peníze. Věnovat je chtějí na zábavu i podporu psího útulku. Děti vydělaly přes 11 tisíc korun.

Vedle odborníků děti celým projektem provázela i jejich třídní učitelka Monika Přibíková.

„Dětem se hodně líbila exkurze v pobočce, dostaly se do míst, kam se normálně nepodívají. Zkoušely si tam třeba platbu kartou nebo změnit pin,“ popisuje. Samotná příprava byznys plánu dala „jejím“ dětem zpočátku zabrat. „Čekaly, že je někdo bude řídit, ale v projektu bylo vše na nich. Nakonec si ale vytvořily výrobní, realizační a prodejní tým a pak už si to hodně užívaly,“ dodává. Vědomi si půjčky 3 000 Kč, kterou od Spořitelny získali, snažili se žáci podle třídní učitelky hodně šetřit, dokonce vstupní kapitál ani neutratili celý. „Podařilo se jim totiž získat hodně sponzorů, nejen od rodičů. Třeba náklady na pomlázky byly nulové - směli jsme totiž využít obecní vrby a nařezat si proutí z nich,“ říká.


Projekt Abeceda peněz připravila pro děti v celé zemi Česká spořitelna a od letošního roku je akreditován MŠMT. Školákům z druhého stupně se snaží vštípit znalosti správného hospodaření s penězi. Z posledního průzkumu České spořitelny totiž vyplynulo, že polovina středočeských dětí už má zkušenost s půjčkou. Třetina se dokonce zadlužuje opakovaně. Zároveň se ukázalo, že více než polovina dětí v regionu zná pouze platbu hotovostí. Výběr z bankomatu si vyzkoušelo jen každé osmé dítě ve věku 12-14 let, platbu kartou v obchodě pak každé desáté.

I proto se děti v rámci Abecedy peněz účastnily exkurze do banky, vyzkoušely si výběr z bankomatu a pod vedením odborníků se učily základy zdravého finančního plánování.

  (jv,stredoceskenovinky.cz,foto:arch.)