Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

Petera: V průmyslových zónách vzniklo 80.000 pracovních míst

Petera: V průmyslových zónách vzniklo 80.000 pracovních míst

Česká republika má poměrně vysokou obsazenost státem podpořených průmyslových zón přesahující 80 %. Úplnéobsazení ploch průmyslových zón přitom není možné ani žádoucí, komentuje středočeský hejtman Miloš Petera.

Miloš Petera, hejtman Středočeského kraje
1.únor 2016 - 16:40

Část prostoru zaberou inženýrské sítě, zeleňa jiné investičně nevyužitelné plochy. Je také potřeba mít něco v záloze pro nově přicházející investory. Vzhledem k úspěchu programu průmyslových zón potřebujeme také vytipovat a připravit nové lokality pro investice.  

1 Kč státní dotace v průmyslové zóně vygenerovala v průměru 22 Kč investic. V průmyslových zónách vzniklo 80.000 nových pracovních míst. Uvádí to „Informace o analýze státem podpořených průmyslových zón a vyhledávací studii nových rozvojových ploch“, kterou pro vládu zpracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Zpráva pojednává o státních investicích do průmyslových zón po roce 1998. Čísla dávají za pravdu těm, kteří investiční pobídky obhajují a prosazují jako vhodný nástroj aktivní a promyšlené hospodářské politiky. Analýza prokazuje účelnost investovaných 12 miliard korun, které byly státem do průmyslových zón vloženy.


Celkem bylo investory v průmyslových zónách proinvestováno více než 260 mld. Kč. Nejvíce v kraji Moravskoslezském (necelých 84 mld. Kč), Středočeském (více než 63 mld. Kč) a Ústeckém (téměř 40 mld. Kč). Vládní analýza o státem podpořených průmyslových zónách říká, že bylo vytvořeno více než 80 tisíc nových pracovních míst. Nejvyšší počet nových pracovních míst byl vytvořen v Moravskoslezském kraji  (více než 20 tisíc), v Plzeňském kraji (více než 15 tisíc), dále pak v Jihomoravském a v Královéhradeckém kraji (necelých 9 tisíc). Nejvíce státem podpořených průmyslových zón bylo vybudováno v kraji Ústeckém, dále v Moravskoslezském a v Jihomoravském.Nejvíce nových pracovních míst zajistila developerská společnost CTP Invest, spol. s r.o. (4,6 tisíc) v průmyslové zóně Ostrava-Hrabová v Moravskoslezském kraji, dále Škoda Auto, a.s. Mladá Boleslav v průmyslové zóně Solnice-Kvasiny (necelých 4,4 tisíc) v Královéhradeckém kraji,  TPCA Czech s.r.o. v zóně Kolín-Ovčáry (3,8 tisíc) ve Středočeském kraji a Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. (3,2 tisíc) v Moravskoslezském kraji. Stát vložil do budování průmyslových zón od roku 1998 téměř 12 miliard korun prostřednictvím 106 dotačních akcí.

Nejvýznamnějšími investory v průmyslových zónách byly korejská společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. umístěná v Nošovicích (33,4 mld. Kč) v Moravskoslezském kraji a TPCA Czech s.r.o. v  Kolíně-Ovčáry (26 mld. Kč) ve Středočeském kraji.

(rp,stredoceskenovinky.cz,foto:arch.)