Svátek má: Liliana

Regiony

Velikost textu:

Po Říčanech se na elektrokole projel holandský velvyslanec

Po Říčanech se na elektrokole projel holandský velvyslanec

Velvyslanec Ambasády Nizozemského království Ed Hoeks navštívil ve středu 9. března Říčany. Spolu se svými kolegy a organizátorkami projektu Do práce na kole přijel podpořit cyklodopravu v Říčanech.

Cyklojízda velvyslance
13.březen 2016 - 08:30

Po úvodním setkání se společně se zástupci města vydal na projížďku po městě. Cyklookruh vedl z centra Na Fialce, přes Jureček, Olivovnu, Lázeňskou louku a hrad k Masarykovu náměstí.

V měsíci květnu se Říčany podruhé zapojí do celonárodní soutěže „Do práce na kole“. Jejím záměrem je motivovat co nejvíce lidí, aby se naučili používat jízdní kolo (nebo i běh či chůzi) jako pravidelný dopravní prostředek po městě. Soutěž pořádá sdružení Auto*Mat, které prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Akci podporuje také ambasáda nizozemského království.

Setkání vedení města, zástupců organizace Auto*Mat a zástupců nizozemského velvyslanectví proběhlo ve středu 9. března 2016. Po úvodním setkání se v doprovodu radního a propagátora cyklistiky v Říčanech Davida Michaličky, tiskové mluvčí Adéla Ambrožové, investičního projektanta Dominika Landkammera, historika Martina Hůrky z muzea, městských strážníků a Jaroslava Martínka z Centra dopravního výzkumu vydali na projížďku po Říčanech na elektrokolech a navštívili několik památek a dominant města (Masarykovo náměstí, Lázeňská louka, Říčanský hrad, Volnočasové centrum Na Fialce, Jureček, Olivova dětská léčebna, Sportovní hala).

Tento půlrok probíhá předsednictví Nizozemska v Radě Evropské unie a městská cyklistika je jednou z priorit, které v rámci této role hodlají podporovat. Ambasáda nizozemského království proto projevila zájem navštívit Říčany v roli cykloambasadora a podpořit v našem městě dopravu na kole a zdravý životní styl. Za projekt Do práce na kole se minulý rok postavili také zástupci Dánska, kteří navštívili Říčany loni v dubnu a zahájili zde putovní fotografickou výstavu o cyklodopravě v Kodani „Město v pohybu - Život na kole v dánském hlavním městě“.

Obě země jsou v Evropě na špici v oblibě bicyklů. V Holandsku jezdí pravidelně na kole průměrně 26 % lidí s tím, že v některých městech je to až 35-40 %. V Dánsku je využívání o něco nižší, přesto se na kole dopravuje až 19 % populace. V České republice je to pouze kolem 3 % obyvatel.

Říčany chtějí posílit tuto oblast dopravy bez zatížení životního prostředí a řešit dopravní problémy způsobené intenzivní automobilovou dopravou.

Co je soutěž Do práce na kole?
Do práce na kole (DPNK) je celostátním kláním, jehož šestý ročník proběhne v květnu 2016 ve více než pětadvaceti městech po celé České republice včetně Říčan. Cílem je motivovat co nejvíce lidí k využívání jízdního kola jako pravidelného dopravního prostředku po městě. Soutěž podporuje jak cyklodopravu, tak i běh nebo chození pěšky. Lidé si zlepší nejen kondici, náladu a možná i vztahy s kolegy, ale společně tak přispějí k čistšímu ovzduší a celkově příjemnějším, bezpečnější a zdravějším městům, kde žijí a pracují.

Říčany se opět zapojí do projektu Do práce na kole!

Do soutěže se může zapojit jakýkoli tým minimálně dvou a maximálně pěti lidí z různých firem a institucí. Stačí jen, když bude celý tým pravidelně dojíždět během května do práce na kole. Nově se do soutěže mohou zapojit i běžci, chodci, bruslaři, skateboardisti, longboardisti, vozíčkáři. Soutěžící mají možnost zúčastnit se různých kategorií, zaměřené na četnost či délku jízdy a další disciplíny. Jednotlivé týmy bojují o zajímavé ceny.

Stredoceskenovinky.cz informovala Mgr. Adéla Ambrožová, tisková mluvčí MěÚ Říčany.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto: Rudolf Flachs)