Svátek má: Světlana

Regiony

Velikost textu:

Podzimní střední Čechy lákají na hudební akce

Podzimní střední Čechy lákají na hudební akce

Po letní venkovní festivalové sezóně se během podzimu vrací do programu kulturních center středočeských měst hudební festivaly různých žánrů.

Talichův Beroun
4. listopadu 2018 - 12:30

Dlouhé podzimní večery si tak milovníci hudby užijí ve středních Čechách s jazzem, swingem, lidovkami, rockem, popem, ale i vážnou hudbou. Pro fanoušky vícedenních akcí a hudebních cyklů jsou připraveny oblíbené akce s dlouholetou tradicí, jako jsou Slánské Jazzové Dny nebo Talichův Beroun. Podzimní hudební program ale nabízí i další festivaly a koncerty.

Ve Slaném letos proběhne již dvaapadesátý ročník mezinárodního festivalu Slánské Jazzové Dny, během něhož se od 16. do 18. listopadu představí špičkoví muzikanti z Česka i ze zahraničí. V pátek a v sobotu zahrají v Městském centru Grand na hlavním podiu tři kapely doprovázené bandy, v přísálí se budou konat jam sessions. Odpolední program se bude odehrávat v kapli muzea. Svou účast potvrdili umělci jako J. J. Jazzmen, Tribute2Headhunters, Contraband Milana Svobody (jediný koncert po mnoha letech), Tara Fuki (PL/CZ), Jaromír Honzák Quintet, Benny Lackner Trio (USA/CZ) nebo Kel do Nascimento Quartet (BR/CZ).

Již od října probíhá v Berouně šestatřicátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu, nesoucí jméno věhlasného dirigenta - Talichův Beroun. Během šesti týdnů je připraven program napěchovaný špičkovými tuzemskými i zahraničními interprety klasické hudby. Už v říjnu se posluchačům představil Janáčkův komorní orchestr, Bennewitzovo kvarteto, The Swing a Orbis Trio. Festival pokračuje i během listopadu a zahrají na něm Collegium Marianum (6. 11.) nebo Komorní filharmonie Pardubice (13. 11.). Festival klasické hudby zaujme i doprovodným programem. Návštěvníci mohou zajít na přednášku muzikologa, výstavu nebo literární večer.

„Kulturní a obzvlášť hudební scéna je ve středních Čechách velmi bohatá. Konají se zde tradiční akce, na které se fanoušci vracejí, ale lákají i nové publikum. Hudební programy jednotlivých měst jsou velmi různorodé a každý si tak přijde na své. Pro návštěvníky kraje se tak nabízí zajímavý trojboj. Dopoledne strávit prohlídkou některého z hradů či zámků, po obědě pokračovat procházkou v přírodě a večer si zpříjemnit koncertem dle oblíbeného hudebního žánru. Rodiny s dětmi mohou navštívit některou ze ZOO a farem se zvířaty. Přenocovat mohou v penzionu s rodinnou atmosférou nebo třeba v luxusním zámeckém hotelu. Výběr programu a ubytování je pestrý,“ říká Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu.


Vedle těch nejznámějších festivalů se koná po celém Středočeském kraji řada jednodenních, ale neméně zajímavých festivalů a koncertů oblíbených interpretů. V Kulturním domě v Čelákovicích si přijdou na své milovníci tvrdší muziky. V pátek 9. listopadu se zde koná Čelákovický bigbeat, na kterém si zahrají Michal Ambrož & Hudba Praha, Schodiště a Krausberry.

V Mladé Boleslavi slaví úspěch swingové večery či koncert lidových písní Veselá trojka. Představí se zde oblíbený americký jazzový trumpetista, hudební skladatel a malíř slovenského původu Laco Déczi. V Kladně ožívá během podzimu vážnou hudbou Galerie Kladenského zámku, ve které zazní smyčcové kvarteto, klarinet, klavír, ale také repliky nástrojů, na které hráli hudebníci ve středověku či rané renesanci.

Na zámku Štiřín zase pokračuje cyklus exkluzivních koncertů. Na posledních dvou akcích tohoto roku zahrají Afflatus Quintet a ARS Collegium. Zastávky při svých podzimních turné ve Středočeském kraji bude mít například Xindl X, Harlej, Mirai, Voxel, Sebastian a další české hudební hvězdy.

Středočeskénovinky.cz informovala Lucie Vurbsová, tisková mluvčí, Středočeská centrála cestovního ruchu.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:Středočeská centrála cestovního ruchu)