Svátek má: Teodor

Regiony

Velikost textu:

Policie varuje, a to nejen seniory, před Kybergroomingem

Policie varuje, a to nejen seniory, před Kybergroomingem

Stejně jako v reálném světě se i v prostředí internetu, či jiných moderních informačních a komunikačních technologií, mohou lidé setkat s určitými formami rizikového chování.

Ilustrační foto
15.březen 2017 - 12:30

Pokud lidé vědí, co je může ohrozit, získávají tím větší šanci, jak se případnému nebezpečí bránit nebo mu předejít. V prostředí informačních a komunikačních technologií se může jednat například o Kyberrooming.

Co je Kyberrooming?
Kybergrooming[kybergrúmin] je termín, kterým se označuje jednání osoby, která se snaží zmanipulovat vyhlédnutou oběť a řadou psychologických technik ji donutit k osobní schůzce.

Výsledkem schůzky pak může být sexuální zneužití oběti, fyzické mučení apod. Útočník s obětí komunikuje pomocí informačních a komunikačních technologií, využívá zejména veřejný chat, SMSkování, či různých komunikačních programů.

Jaké probíhá útok?
Útočník (např. manipulátor, deviant) používá postupy, jimiž se snaží získat osobní údaje oběti (jméno, fotografie,…), aby je mohl následně využít k jejímu vydírání (např. vyhrožuje, že zveřejní fotografie oběti spolu s urážlivým nebo nepravdivým komentářem o její sexuální orientaci).

  1. Etapa vzbuzení důvěry a snaha izolovat oběť od okolí. Vždy pochybujte o důvěryhodnosti anonymních uživatelů internetu!
  2. Etapa podplácení dárky či službami, za něž se snaží získat materiály, které lze využít k vydírání oběti. Nenechte se podplatit, vaše soukromí a bezpečí je cennější!
  3. Vyvolání emoční závislosti oběti na útočníkovi. Nedovolte, aby váš virtuální vztah poškodil vztahy v reálném světě, například komunikaci s rodiči!
  4. Osobní setkání. Uvědomte si, jak nebezpečná může být schůzka s člověkem, kterého znáte jen z internetu (může vám lhát, vydávat se za někoho jiného!
Útočník postupuje strategicky. Nenechte se ovlivnit v žádné části manipulace a nikdy neznámému člověku neprozrazujte osobní údaje!

Zhrzený Romeo si nedal pokoj a ženě dělal ze života peklo


Doporučení přinesly webové stránky PČR Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:arch.)