Svátek má: Alena

Regiony

Velikost textu:

Policie získala v Říčanech téměř 5 hektarů pozemků

Policie získala v Říčanech téměř 5 hektarů pozemků

Do Říčan by se mohly přestěhovat stovky policistů krajského ředitelství PČR. Policie zde získala téměř 5 hektarů pozemků.

Torzo věznice
7. února 2020 - 12:30

Řešení dlouhodobého nedostatku policistů na jihovýchodě od Prahy existuje a potřebuje nyní podporu finanční a organizační. Shodli se na tom na pondělním jednání ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Václav Kučera se starostou Říčan Vladimírem Kořenem (Klidné město). V Říčanech totiž leží už desítky let nevyužitý pozemek, kde měla původně stát věznice.

Rozlehlý areál po jednání s ministerstvem spravedlnosti přešel přes Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových právě do vlastnictví Policie ČR. Na ploše o rozloze 4,6 hektarů chce policie postavit své krajské centrum a třeba také ubytovnu pro zhruba 80 policistů. Projekt je mezi investičními prioritami české vlády. Policie plánuje do Říčan přesunout na 850 osob včetně zásahové jednotky. Centrum vyroste v těsné blízkosti Pražského okruhu. Výstavba by měla stát necelé dvě miliardy korun.

Nápad přesunout Krajské ředitelství policie Středočeského kraje ze Zbraslavi se zrodil před zhruba dvěma lety při jednáních se složkami integrovaného záchranného systému v Říčanech, kde se řešila otázka, co s ohromnými pozemky s nedostavěnou věznicí z konce osmdesátých let. Část připadla ŘSD pro správu a údržbu Pražského okruhu a druhá část připadla Policii ČR.  Na ploše o rozloze 4,6 hektarů by už na jaře tohoto roku mělo proběhnout vyčištění prostoru od náletů a přesné zaměření pozemku.

„Stali jsme se majitelem pozemku. V březnu bychom chtěli pozemek vyčistit a zaměřit,“ prozrazuje nejbližší plány ředitel policie Václav Kučera. 

„Centrum středočeské policie je myslím skvělý nápad pro využití pozemku, který ležel dlouhá léta ladem,“ komentuje přípravy projektu starosta Vladimír Kořen a dodává: „Zvlášť nyní, kdy veřejnost znepokojuje série vloupání do rodinných domů, bychom se měli soustředit na akceleraci přípravy projektu. Kupříkladu ubytovna pro policisty může pomoci s dlouhodobým nedostatkem policistů. Výstavba krajského centra mimo Prahu je jedna z cest ke zvýšení bezpečnosti.“

Zatím vznikla zastavovací a objemová studie areálu, která počítá s pěti budovami včetně parkovacího domu. Součástí budou i tělocvična s venkovním hřištěm, ubytovna, jídelna. Říčanští zastupitelé ještě budou projednávat dílčí úpravu územního plánu podle potřeb policie.

„Konkrétní podoba areálu vzejde až z architektonické soutěže s akceptací požadavku na zelené střechy budov. Moje představa je stavět modulárně,“ doplňuje Kučera k budoucí podobě areálu.

Výstavba by probíhala postupně, přičemž jako první by se mohla přesunout zásahová jednotka v počtu asi 60 osob, následovat bude dalších cca 800 zaměstnanců. Důležitou součástí je ubytovna pro 80 osob, která by napomohla ke stabilizaci personálního obsazení policie. Ceny bydlení v Praze a okolí se totiž velmi negativně promítají i do současného podstavu v řadách policie.

Projekt patří mezi priority vlády a je zařazen do Národního investičního plánu. Stavba policejního ředitelství by měla vyjít na 1,9 miliardy korun a stavět by se mohlo začít už v roce 2022. Do roku 2025 by mělo být hotovo. Výhodou areálu bude blízké napojení na budoucí Pražský okruh na mimoúrovňové křižovatce v Lipanech. V rámci projektu by se měla postavit i propojovací komunikace mezi Kolovratskou ulicí a rezidenční lokalitou Na Vysoké a také nové přímé propojení mezi ulicí Kolovratská a mimoúrovňovou křižovatkou SOKP 511 u Lipan.

„Probírali jsme s panem ředitelem také aktuální bezpečnostní situaci v Říčanech i v regionu. Navrhnu zastupitelům, aby uvolnili pro potřeby policie dar ve výši přesahující půl milionu korun na nákup speciálního zařízení pro noční vidění. Mohlo by to pomoci,“ říká starosta Kořen a dodává: „Na konci roku říčanské zastupitelstvo odsouhlasilo, že zhruba 10 procent z úsekového měření půjde na složky integrovaného záchranného systému – tedy hasičům, policii nebo záchranářům.“  Druhou menší část celkem osmihektarového pozemku v majetku státu využije Středisko správy a údržby dálnic včetně dálničního oddělení policie. ŘSD zde na rozloze 3 hektary umístí administrativní budovu, opravny, dílny, garáže a další zázemí a zařízení pro techniku na údržbu dálnic. Veřejně přístupné by měly být pásy zeleně.

Stredoceskenovinky.cz informovala Kateřina Lauerová, tisková mluvčí, MěÚ Říčany.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:měú,rudolf flachs)