Svátek má: Jaromír

Regiony

Velikost textu:

Porodnice vyšetřuje sluch novorozenců novým přístrojem

Porodnice vyšetřuje sluch novorozenců novým přístrojem

Novorozenecké oddělení Klaudiánovy nemocnice má nový, modernější přístroj na screeningové vyšetření sluchu novorozených dětí.

Vyšetření sluchu
5. října 2022 - 12:30

Sluch vyšetřuje děti pomocí otoakustických emisí. Toto vyšetření se v mladoboleslavské porodnici provádí u všech zde narozených miminek od roku 2013.

„Vyšetření probíhá pomocí přístroje, který vyvolá zvukový podnět a sondy, která se dává do zvukovodu miminka a měří odpověď. Jedná se tedy o bezbolestné vyšetření. Podmínkou je, aby bylo dítě v klidu. Na displeji přístroje se následně ukáže, zda jsou otoakustické emise výbavné nebo ne," vysvětluje vedoucí lékařka novorozeneckého oddělení MUDr. Michaela Roškotová.

Vyšetření se provádí druhý nebo třetí den po narození miminka. Cílem je, aby se co nejdříve odhalila případná vada sluchu a byla tak včas zajištěna potřebná následná péče: naslouchadlo nebo kochleární implantát, které jsou nutné pro rozvoj řeči a následně dobrý psychomotorický vývoj.

Podle lékařky Roškotové je nový přístroj citlivější, zároveň je však vyšetření časově náročnější. „Teprve časem uvidíme, zda pomocí tohoto přístroje budeme posílat méně dětí na rescreening na naší ORL ambulanci, kam případně odesíláme v jednom měsíci věku miminka, pokud jsou naměřené emise na porodnici nevýbavné," vysvětluje.

Klaudiánova nemocnice: Nábor dárců krve předčil naše očekávání!

Pokud je i v ORL ambulanci výsledek měření negativní, jsou rodiče s miminkem odesláni na specializované ORL pracoviště k dalšímu vyšetření a diagnostice. Ročně se odesílají z mladoboleslavské nemocnice na takové vyšetření na kliniku jedno až dvě děti. Statistiky přitom mluví jasně: za rok se narodí v České republice 600 až 1200 dětí se středně těžkou a přibližně 100 dětí s těžkou poruchou sluchu. Včasná diagnostika těmto dětem zajistí kvalitnější život.

Stredoceskenovinky.cz informovala Hana Kopalová, tisková mluvčí Oblastní nemocnice Mladá Boleslav.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:nem)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: