Svátek má: Alois

Regiony

Velikost textu:

POSEZy se otevírají spolupráci s dalšími partnery

POSEZy se otevírají spolupráci s dalšími partnery

Radní Středočeského kraje schválili vzorové memorandum, které otevře dveře projektu „POSEZ – pomoc seniorům a zdravotně postiženým“ pro další partnery, kteří by se na něm chtěli v budoucnu podílet.

Ilustrační foto
11. ledna 2019 - 12:30

Podle tohoto vzoru bude možné uzavírat memoranda o spolupráci mezi krajem, provozovateli konkrétního kontaktního místa a třetí stranou. Materiál musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Informoval KÚ Středočeského kraje.

Posláním projektu POSEZ je na kontaktních místech poskytovat pomoc seniorům a zdravotně postiženým, podporovat jejich aktivity, zkvalitňovat jejich život a zároveň předcházet jejich sociálnímu a pracovnímu vyloučení.

„Partneři jednotlivých kontaktních míst budou mít možnost na základě memoranda spolupracovat například v oblasti informačního, asistenčního a koordinačního servisu, v oblasti poradenství, nebo se podílet na vzdělávání či zajišťování konkrétních volnočasových aktivit,“ vysvětluje radní pro oblast sociálních věcí Aneta Heřmanová (ČSSD). „O spolupráci už projevily některé subjekty zájem. Je to například Národní rada osob se zdravotním postižením ČR nebo společnost Transkript, která nabízí unikátní komunikační řešení pro osoby se sluchovým postižením,“ dodává.

V současné době jsou v rámci pilotního programu v provozu čtyři kontaktní místa POSEZ, a to v Benešově, v Mladé Boleslavi, v Novém Strašecí a v Poděbradech. „Máme s nimi velmi dobré zkušenosti, mezi seniory a zdravotně postiženými je o ně velký zájem. Počítáme s tím, že se letos rozšíří do dalších měst a postupně vytvoří síť po celém Středočeském kraji,“ předpokládá radní.


Klíčovou aktivitou každého kontaktního místa je podle ní informační servis o systému sociální a zdravotní péči v daném regionu (obci), o volnočasových, kulturních, sportovních a jiných společenských akcích s akcentem na cílové skupiny, případně základní sociální poradenství. Dále zajišťují ještě například bezplatný přístup na internet nebo pomáhají při vyhledávání potřebných informačních zdrojů.

„Cíle a poslání projektu jsou v souladu se Střednědobým plánem rozvoje sociálních služeb ve Středočeském kraji na období 2015 – 2019, který byl schválen Radou i Zastupitelstvem Středočeského kraje,“ připomíná rovněž Aneta Heřmanová.

(jv,stredoceskenovinky.cz fot:kú)