Svátek má: Lumír

Regiony

Velikost textu:

Příbram: Lepší kvalita vody pro Novák

Příbram: Lepší kvalita vody pro Novák

Přírodní koupaliště se každoročně  v závislosti na počasí potýkají se zhoršenou kvalitou vody. Nejinak je tomu na Novém rybníku.

Nový rybník v Příbrami
6. září 2019 - 12:30

To by se ovšem od příští letní sezony mohlo změnit.

„Kvalita vody na Novém rybníku je tématem, kterým se chceme zabývat. Je několik možností, jak přispět k tomu, aby voda zůstala čistá delší dobu. V této otázce jsme začali dělat první kroky. V říjnu letošního roku bude rybník vyloven a vypuštěn tak, aby přes letošní zimu vymrzl,“ nastínil krok číslo jedna místostarosta Martin Buršík.


To by samo o sobě nestačilo. Na jaře, po napuštění, bude rybník z deseti procent rozlohy osazen rostlinami, které pomohou čištění vody. „Tyto rostliny budou vysazeny na straně u vtoku tak, aby netvořily překážku pro plavce. Dále budou do rybníka, ve spolupráci s příbramskými rybáři, vysazeny tzv. čisté druhy ryb. Výlov se následně bude konat každé dva roky,“ uvedl Buršík.

Dalším potřebným krokem je zvýšení průtoku vody. „I zde máme několik variant. Jednou z nich je zajištění vyššího průtoku potokem, další variantou je vytvoření vlastního vrtu přímo na Nováku. Možností přivedení většího množství vody do Nováku je více a budeme zvažovat, která je pro město nejlepší,“ dodal Martin Buršík.

S udržením lepší kvality vody souvisí také rekonstrukce a vyčištění „malého kalníku“ , které je naplánováno na říjen letošního roku nebo například zavedení filtrační technologie do „kalníku“.

Stredoceskenovinky.cz o celé záležitosti informovala mluvčí příbramské radnice Eva Švehlová.

(vm, Stredoceskenovinky.cz, foto: Město Příbram)