Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

Příbram v červnu ožije horníky a festivalem Novák 800

Příbram v červnu ožije horníky a festivalem Novák 800

Město Příbram slaví a my s ním! Letošní rok je pro Příbram klíčovou číslovka 800, kterou si připomínáme osm staletí od první písemné zmínky o jeho existenci.

Festival pod širým nebem NOVÁK 800
12.únor 2016 - 08:00

V průběhu celého roku jsou naplánovány výstavy, koncerty, sportovní klání či divadelní představení. Jedna z hlavních akcí se připravuje na víkend 10. - 12. června. Jedná se o jubilejní 20. setkání hornických měst a obcí ČR a 16. Evropský den horníků a hutníků, a také dvoudenní festival pod širým nebem NOVÁK 800, na němž vystoupí řada předních českých hudebních interpretů.

„Na oslavy se chystá až 3000 oficiálních hostů z České republiky i zahraničí. Akce budou ve znamení hornických tradic, a aby město vyhovělo všem zájmovým skupinám, ten samý víkend proběhne v areálu Nového rybníka a letního kina dvoudenní festival NOVÁK 800 s hvězdným obsazením českého showbyznysu,“ uvedl informace ke koncepci starosta města Příbrami Jindřich Vařeka.

Předprodej zvýhodněných vstupenek na festival NOVÁK 800 vypukne pro obyvatele města Příbrami ve středu 17. 2. 2016 v Infocentru Knihovny Jana Drdy a v Infocentru na Zámečku-Ernestinu v Tyršově ulici.


„Do prodeje přichází 1500 vstupenek, které jsou za zvýhodněnou cenu. Přejeme si, aby tuto nabídku využili zejména obyvatelé Příbrami a přilehlých obcí, ale platí samozřejmě, že levnější vstupenky získá, kdo přijde dříve,“ řekla místostarostka Alena Ženíšková s tím, že konkrétně se jedná o 500 vstupenek na pátek 10. června za 220 Kč, stejný počet lístků na sobotu 11. června za 290 Kč a 500 kusů za 390 Kč za dvoudenní program.

Program festivalu NOVÁK 800 vznikal mj. za přispění mládežnické i dospělé příbramské veřejnosti. „Oslovili jsme například děti ve školách, aby přišly s tipy na interprety, které bychom měli pozvat,“ přiblížila dále místostarostka s vysvětlením, že na základě výsledků této ankety budou moci příbramští fanoušci v polovině června přivítat zvučná jména české hudební scény, jako jsou Monkey Business, Buty, Gipsy CZ, Atmo, Petr Kolář, Lucie Bílá, Olga Lounová či Dara Rolins. Sobotním programem bude provázet moderátorka Lucie Borhyová.

Přípravy celoročních oslav 800. výročí probíhají v úzké spolupráci města Příbrami, jeho příspěvkových organizací, Hornického muzea, Státního okresního archivu, Svaté Hory a místních spolků již mnoho měsíců. Program je postupně zveřejňován na oficiálních webových stránkách.

„Vedle webu budou informace o programu a aktuality k 800 letům zveřejňovány také v Kahanu, na Facebooku a pomocí e-mailového infoservisu města,“ doplňuje místostarosta města Václav Švenda.

V létě se obyvatelé i návštěvníci města také mohou těšit na řadu koncertů v rámci Příbramského kulturního léta, jež bylo v loňském roce novinkou pod názvem Babí léto. Tradiční Svatohorská šalmaj nabídne rozšířený program na dva dny. V oblasti sportu bude novou akcí Příbramský půlmaratón, který proběhne v červnu.

Stredoceskenovinky.cz informovala Pavlína Svobodová, tisková mluvčí města Příbram.

(jv,Stredoceskenovinky.cz foto:Příbram)