Svátek má: Ivona

Regiony

Velikost textu:

Příbram zve na Prokopskou pouť. Koná se již o víkendu

Příbram zve na Prokopskou pouť. Koná se již o víkendu

O nadcházejícím víkendu se v Příbrami uskuteční již 29. ročník Prokopské pouti, při které mohou účastníci zažít krojovaný průvod horníků a hutníků, polní mši a chybět nebude ani doprovodný program.

Plakát zvoucí na Prokopskou pouť
4. července 2018 - 12:30

Jedná se o největší a nejslavnější českou hornickou pouť, kterou doprovázejí různá kulturní vystoupení, kostýmované průvody, dobové scénky, pouťové atrakce a staročeské trhy. Počátky pouti sahají hluboko do minulosti, kdy příbramští havíři oslavovali svého patrona sv. Prokopa. Tradice pouti byla obnovena v roce 1990 a dnes se jí účastní horníci a hutníci nejenom z České republiky, ale též zástupci partnerských báňských měst, hornických spolků a těžařských organizací z dalších zemí Evropy. Stredoceskenovinky.cz o tom informovala mluvčí příbramské radnice Pavlína Svobodová.

V letošním roce si připomínáme 100. výročí vzniku Československa. A jaký je nedělní program? Slavnostní průvod, Hornická paráda, vyjde v neděli 8. 7. v 9 hodin z příbramského náměstí T. G. Masaryka na Březové Hory a v 10 hodin proběhne Polní mše před kostelem sv. Prokopa.


Výročí bude také věnován doprovodný program Hornického muzea Příbram, který začne ve 14 hodin fanfárami Souboru svatohorských trubačů, následně vystoupí Malé svatohorské divadélko Gymnázia pod Svatou Horou se scénou návštěvy prezidenta T. G. Masaryka a jeho doprovodu na nádvoří Ševčinského dolu. Poté bude slavnostně zpřístupněna další část historického podzemí zdejších dolů, a to Ševčinská dopravní štola s možností jízdy důlním vláčkem.


Od 15 hodin se mohou návštěvníci přijít zaposlouchat do folkových, bluesových a swingových melodií hudební skupiny Jany Hejkrlíkové, které se rozezní nádvořím dolu Anna. Prohlídka jednotlivých expozic muzea bude za symbolickou 1 Kč. Stánkový prodej s občerstvením zajištěn.

(vm, Stredoceskenovinky.cz, foto: Město Příbram)