Svátek má: Radana|Radan

Regiony

Velikost textu:

První zastávkou letošního Salonu filmových klapek je Mladá Boleslav

První zastávkou letošního Salonu filmových klapek je Mladá Boleslav

Ve středu 14. března 2018 odstartuje ve ŠKODA Muzeu v Mladé Boleslavi letošní, už 21. ročník Salonu filmových klapek, který je již nedílnou součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu.

Iva Hüttnerová - klapka
9. března 2018 - 13:30

Unikátní umělecká díla od předních českých výtvarníků ztvárněná na filmové klapce zde budou k vidění do 23. března. Odsud poputují do dalších pěti měst. Jednou ze zastávek bude i sídlo Evropského parlamentu v Bruselu.

Letošní kolekce Salonu filmových klapek je svým rozsahem podobná tomu předchozímu a tvoří ji opět na 140 originálních děl. Mezi výtvarníky, kteří filmovou klapku povýšili na umělecké dílo, nechybí ani letos taková jména, jako Kristian Kodet, Jiří Slíva, Ivan Baborák, Boris Jirků a další významní výtvarníci. I letos na svých klapkách zobrazují umělci oblíbené filmové a dětské motivy, které jsou mezi dražiteli velmi oblíbené a vyhledávané.

„Přestože se řada z výtvarníků do projektu zapojuje od jeho samotného počátku, jsou i takoví, kteří se na čas ve své klapkové tvorbě odmlčeli a po letech se teď opět do projektu zapojili,“ říká členka správní rady nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN a umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová, která upřesňuje: „Pro některé z nich byla impulsem a inspirací naše loni vydaná publikace ke 20. výročí projektu.“

Do aktuální kolekce tak svými klapkami opět přispěla například Iva Hüttnerová, Jaromír Gargulák, Rea Šimlíková a Ingrid Kitzbergerová  nebo zlínský výtvarník Maroš Chury, jehož klapky v minulosti dosahovaly dražebních rekordů.

Letošní 21. ročník Salonu filmových klapek startuje v Mladé Boleslavi. Výstava uměleckých klapek se při své letošní cestě dále zastaví v Olomouci, Praze a Brně. Expozice klapek se však vydá i za hranice – umělecká díla se totiž představí v dubnu také na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Tradiční aukce se uskuteční v neděli 27. května 2018 v Kongresovém centru ve Zlíně v době konání 58. ročníku Zlín Film Festivalu – Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež.


Výtěžek aukce bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. Hned v pondělí 28. května dopoledne vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), které budou z výtěžku z aukce podpořeny.

Za dosavadních 20 ročníků existence Salonu filmových klapek vzniklo přesně 2222 umělecky ztvárněných filmových klapek. Během 57. ročníku Zlín Film Festivalu bylo toto jubileum jedním z jeho hlavních témat. Nyní jej připomíná také unikátní publikace „Salon filmových klapek 1998 – 2017 Zlín,“ která vyšla v listopadu 2017. Obsáhlá kniha podrobně mapuje jednotlivé ročníky, zahrnuje kompletní přehled všech vytvořených klapek, komentáře výtvarníků i úspěšných dražitelů klapek a představuje také více než 350 projektů, které byly celkovou částkou přes 30 milionů korun získaných z dražeb těchto uměleckých děl podpořeny.

Stredoceskenovinky.cz informovala Kateřina Martykánová, PR manager ZLÍN FILM FESTIVAL.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:zff)