Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

Putovní výstava představuje život a dílo Jana Preislera

Putovní výstava představuje život a dílo Jana Preislera

Slavnostní vernisáží byla  zahájena v Základní škole v Králově Dvoře – Počaplech putovní výstava přibližující život a dílo významného popovického rodáka, malíře Jana Preislera.

Z výstavy
7. května 2018 - 12:30

U příležitosti 100. výročí úmrtí tohoto umělce ji pořádá město Králův Dvůr ve spolupráci s Muzeem Českého krasu v Berouně a společností Machart s.r.o. Výstavou o Janu Preislerovi chceme toto kulaté výročí připomenout a jeho tvorbu přiblížit všem zájemcům, ale především mladé generaci. Při vernisáži starosta Králova Dvora Petr Vychodil otevřel schránku s dobovými dokumenty, která byla nalezena za bustou Jana Preislera, která je umístěna na budově školy v Počaplech na Preislerově náměstí a v současné době prochází rekonstrukcí na mateřskou školu.

V ZŠ Počaply bude výstava ke shlédnutí do 11. května, od 15. do 25. 5. pak v ZŠ Králův Dvůr, aby se na čtrnáct dní od 29. 5. do 8. 6. přestěhovala na králodvorský zámek. V Muzeu Českého krasu v Berouně bude ke shlédnutí od 12. 6. do 31. 7. 2018.

V Králově Dvoře začala proměna speciální školy na mateřskou

Jan Preisler
  • grafik, malíř a ilustrátor, největší umělec, kterého Berounsko dalo naší národní kultuře. Bývá nazýván malířem rodného kraje, malířem jara a malířem české duše. Je úzce spjat s naším městem a s naším krajem.
  • narodil se v Popovicích v rodině hutního dělníka. Tam a v nedaleké Karlově Huti také prožil své dětství. Do školy chodil v Počaplech a do měšťanské školy v Berouně. Pomocí stipendií studoval na umělecko-průmyslové škole v Praze u Františka Ženíška a po jeho odchodu tam i sám vyučoval. Později se stal profesorem na Akademii výtvarných umění.
  • velkou roli při výběru motivů jeho obrazů hrála příroda rodného kraje. Celou svou tvorbou se vracel do míst, kde strávil své dětství. Z ponurého prostředí dělnických domků utíkal do přírody, rodný kraj se stal inspirací celé jeho tvorby.
  • Jan Preisler zemřel 27. dubna 1918 v Praze v pouhých 46 letech. Podle svého přání se vrátil do svého rodného kraje a je pohřben na počapelském hřbitově.

Středočeskénovinky.cz informovala Veronika Kubátová, tisková mluvčí, Město Králův Dvůr.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:měu kraluvdvur)