Svátek má: Apolena

Regiony

Velikost textu:

Radní doporučili rozdělení 1,6 milionu pro kontaktní místa POSEZ

Radní doporučili rozdělení 1,6 milionu pro kontaktní místa POSEZ

Rada Středočeského kraje doporučila poskytnutí dotací na realizaci a provoz kontaktních míst POSEZ (Pomoc seniorům a zdravotně postiženým) na rok 2023.

Ilustrační foto
17. ledna 2023 - 12:30

Téměř 1,6 milionu korun se rozdělí mezi sedm kontaktních míst POSEZ ve Středočeském kraji. Finální schválení náleží krajskému zastupitelstvu.

Středočeský kraj je autorem projektu POSEZ, který realizuje ve spolupráci s obcemi či jejich zřizovanými organizacemi na území kraje. Cílem projektu je zřídit a provozovat bezbariérová kontaktní místa pro seniory a osoby se zdravotním postižením primárně v obcích s rozšířenou působností Středočeského kraje.

„V současnosti je ve středních Čechách v provozu sedm kontaktních míst – v Mladé Boleslavi, v Poděbradech, Benešově, ve Slaném, Říčanech, Berouně a v Novém Strašecí. Pracovníci v kontaktních místech mohou pomoci s poradenstvím v oblasti sociální péče či s vyhledáním potřebných informací a například také s kontaktováním nejrůznějších institucí, což starším lidem může velice usnadnit život,“ vysvětluje radní pro oblast sociálních potřeb Martin Hrabánek a doplňuje: „Díky projektu POSEZ mají lidé, kteří tráví svůj čas osamoceni ve svých domovech, možnost dozvědět se a zorientovat v nástrahách dnešního světa, setkávat se s přáteli a bavit se.“

Financování kontaktních míst POSEZ je založeno na principu kofinancování Středočeským krajem a provozovateli POSEZ. Na základě veřejnoprávní smlouvy hradí Středočeský kraj 60 % uznatelných nákladů, max. do výše 300 tisíc korun za rok. 40 % nákladů pak hradí samotný provozovatel kontaktního místa.

„Skupina seniorů a osob se zdravotním postižením jsou sociálně citlivé skupiny občanů, které jsou ohroženy negativními důsledky z hlediska věku nebo zdravotního postižení více než běžný jedinec. Díky projektu POSEZ podporujeme mimo jiné také začleňování osob se zdravotním postižením do běžné populace, například i v rámci pracovního nebo občanského uplatnění,“ dodává radní Hrabánek.

O finálním rozdělení financí rozhodnou krajští zastupitelé na konci ledna.

Radní doporučili schválit novou koncepci prevence kriminality

POSEZ poskytuje informační servis o celém systému sociální péče a výchozí poradenství předcházející odborné sociální péči a realizuje projekt Seniorská obálka. Na kontaktních místech mohou lidé využít bezplatného připojení na internet a zkušený personál jim případně pomůže s vyhledáním potřebných informací. Společné prostory kontaktního místa POSEZ jsou rovněž bezplatně poskytovány pro rozličné společenské aktivity seniorů a zdravotně postižených.

Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch.)Nejčtenější

Myslíte si, že u nás dochází k omezování svobody projevu a k zavádění cenzury?

Ano
transparent.gif transparent.gif
81%
Ne
transparent.gif transparent.gif
19%