Svátek má: Igor

Regiony

Velikost textu:

Radní doporučili zastupitelstvu přijmout investiční úvěry

Radní doporučili zastupitelstvu přijmout investiční úvěry

Radní doporučili zastupitelstvu přijmout investiční úvěry v celkové výši 6,5 miliardy korun.

Ilustrační foto
12. října 2021 - 12:30

Zajištění dostatečného množství peněz na kofinancování evropských projektů patří k největším prioritám současného vedení Středočeského kraje. Avizované přípravy na zajištění financování evropských projektů pro roky 2022 až 2026 jsou po dnešním jednání rady opět o krok dál – radní doporučili zastupitelstvu přijmout investiční úvěry v celkové výši 6 500 000 000 Kč.

Účelem přijetí bankovních úvěrů je předfinancování a kofinancování projektů spolufinancovaných z prostředků EU/EHP a národních zdrojů. Potřeba financování z úvěrových zdrojů vychází ze střednědobého výhledu rozpočtu na roky 2022 - 2026 schváleného zastupitelstvem letos v červnu.

„Bez přijetí úvěrů bychom peníze z Evropské unie nezískali a projekty by nešlo realizovat. Nechceme zastavit rozvoj kraje, modernizace je potřeba ve všech oblastech, ať už jde o školy, nemocnice, dopravu, sociální věci, a tak bych mohl ještě dlouho pokračovat. Chceme být připraveni a v případě potřeby mít, lidově řečeno, kam sáhnout. Díky úvěru budeme moci zachovat relativně vysoký objem investic,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast financí Věslav Michalik (STAN).

Poptávkové řízení na přijetí bankovních úvěrů bylo ukončeno výběrem nejvhodnějších nabídek.  Hodnotící komise doporučila jednat o uzavření smluv o úvěru s Českou spořitelnou a Komerční bankou. Záměr přijmout bankovní úvěry na předfinancování a kofinancování projektů byl projednán Radou Středočeského kraje letos v srpnu a následně Finančním výborem Zastupitelstva v září.

Radní závěry a doporučení hodnotící komise pro posouzení nabídek bank na přijetí úvěrů vzali na vědomí a doporučili zastupitelstvu schválit uzavření smluv s Českou spořitelnou a Komerční bankou.„Jediným dlouhodobým řešením finančních potřeb největšího kraje v Česku je změna rozpočtového určení daní pro kraje, ke které by mělo dojít co nejdříve,“ připomněl náměstek V. Michalik a závěrem zdůraznil: „Celková bilance hospodaření střednědobého výhledu rozpočtu Středočeského kraje na roky 2022-2026 je v jednotlivých letech po zapojení financování vyrovnaná. V souladu se zákonem o pravidlech rozpočtové odpovědnosti hospodaří Středočeský kraj v zájmu zdravých a udržitelných financí tak, aby výše jeho dluhu nepřekročila k rozvahovému dni daného roku 60 % průměru jeho příjmů za poslední 4 rozpočtové roky. V jednotlivých letech je sestaven tak, že výše tohoto ukazatele dosahuje nejvyšší hodnoty 27,45 % v roce 2025.“

Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch.)Důvěřujete vládě Petra Fialy?

Ano
transparent.gif transparent.gif
28%
Ne
transparent.gif transparent.gif
72%