Svátek má: Albína

Regiony

Velikost textu:

Radnice vyzývá občany: Nekrmte sysly. Může jim to uškodit

Radnice vyzývá občany: Nekrmte sysly. Může jim to uškodit

S nástupem teplých dnů se opět stala lokalita Radouč oblíbeným cílem mnoha lidí všech generací, kteří přicházejí pozorovat zdejší syslí kolonii.

Krmení syslům škodí
13. července 2019 - 12:30

A jsou odměněni pohledem na stovky čilých a stále aktivních hlodavců, kteří ztrácejí přirozenou plachost. To bohužel burcuje mnohé lidí ke krmení těchto hlodavců vším možným, což může vést k jejich onemocnění i úhynu. Doporučení odborníků je jednoznačné - pozorujte, fotografujte, ale nekrmte ani nijak jinak neohrožujte tyto zákonem chráněné živočichy.


Přemíra nabízené potravy samozřejmě neláká jen sysly, ale i jiné hlodavce a ptáky. Syslí kolonie na Radouči je tak na jedné straně velmi atraktivním cílem nejen pro rodiny z Mladé Boleslavi, ale i z jiných obcí a měst. Zároveň je ovšem až příliš velkým stimulem pro všechny, kteří nevydrží pouze pozorovat a musí i krmit.


Určitě je tedy možné a inspirující sysly na Radouči klidně pozorovat a fotografovat. I bez krmení lze získat mnoho poznatků o životě těchto zvířat, a přitom neohrožovat  jejich kondici i přirozené vlastnosti. Na nevhodnost krmení upozorňují i informační tabule v této lokalitě.

O celé záležitosti informovaly webové stránky mladoboleslavského magistrátu.

(vm, Stredoceskenovinky.cz, foto: Město Mladá Boleslav)