Svátek má: Liliana

Regiony

Velikost textu:

Renesanční fresky na zámku v Králově Dvoře se dočkají opravy

Renesanční fresky na zámku v Králově Dvoře se dočkají opravy

Město Králův Dvůr bude v průběhu dubna žádat ze Středočeského Fondu kultury a obnovy památek o dotaci na zrestaurování sgrafitové fasády a renesančních maleb na zámku.

Jedna z fresek
14.duben 2017 - 12:30

Předmětem restaurátorského průzkumu a následné opravy mají být nástěnné a nástropní fresky nacházející se v přízemí jižního křídla. Předchozí restaurátorský průzkum prokázal pod mladšími omítkovými a vápennými vrstvami dochovanou malovanou dekorativní úpravu v jedné z místností a ve druhé místnosti krásné dekorativní malby téměř v celé ploše. Výjimečný je i nápis s datací 1526. Uvedla pro Stredoceskenovinky.cz Veronika Kubátová, kancelář tajemníka MěÚ  Králův Dvůr.

“Je potřeba zachránit a zachovat pro budoucí generace jednu z nejcennějších památek v Králově Dvoře, kterými fresky na zámku jsou. Byl bych moc rád, kdybychom již při Městských slavnostech v příštím roce mohli zrestaurované malby, jejichž obnova by měla přijít na 1,5 mil. korun, veřejnosti představit,” říká starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Začala rekonstrukce železniční trati z Berouna do Králova Dvora

Památka byla až do  roku 1945 v majetku Fürstenbergů a postupně chátrala. Po válce se do zámku nastěhovala rolnická škola, kterou v roce 1971 vystřídal podnik bytového hospodářství a sklady zeleniny. Později tam sídlil podnik výpočetní techniky. Zámek Králův Dvůr patří do majetku města už několik let. V roce 2011 ho město koupilo od jeho původního majitele za 13,5 milionu korun. Od té doby sice uplynulo jen pár let, ale zámek se již změnil k nepoznání.

Radnice zatím do rekonstrukce zámeckého areálu investovala přes 20 milionů, přičemž většinu finančních prostředků získalo město z dotací. Byly vybudovány nové prostory pro knihovnu, miniškolku, klubovny zájmových organizací, dále byly opraveny zámecké zahrady a nádvoří. Na kompletní dokončení oprav celého zámku by bylo zapotřebí více než 50 milionů korun.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto.meukraluvdvur)